| gemeni6226 a întrebat:

Cam cati km trebuie sa parcurgi intr-o zi sa slabesti vreo 4 kg pe luna?

Răspuns Câştigător
| mODIN a răspuns:

Aparent pentru a da jos un kg de grasime e nevoie sa fi in DEFICIT cu 7500 de calorii (in total). Asadar, pentru 4 kg trebuie sa arzi 30, 000 de calorii mai mult decat mananci. Asta ar veni 1000 pe zi.

Acum trebuie sa calculam cat arzi intr-un kilometru, doar ca aici avem cateva probleme. Va depinde mult de greutatea ta actuala, viteza la care mergi, si inclinatia terenului. Evident ca cineva care cantaresti 180 kg, care merge grabit in sus pe deal va arde mult mai mult decat cineva de 50 kg care merge usurel pe drum drept.

M-am luat dupa articolul asta pentru estimari (https://www.verywellhealth.com/calories-burned-walking-a-mile-8548541):
"For example, a person weighing 160 pounds can expect to burn 85 calories by walking 1 mile at a moderate pace." Daca inlocuim aici greutatea si distanta cu masuratori pe care noi, europenii, sa le pricepem, ar veni ca o persoana de 72 de kg arde cam 53 de calorii pe kilometru mers in ritm moderat.

Deci, daca acum ai 72 de kg, va trebui sa mergi pe jos zilnic cate 18-19 km, asta daca dieta ta ramane identica.

| gemeni6226 explică (pentru mODIN):

Am 80 de kg, merg drept deci va necesita cam jumate an, dar deficitul de kilometri ca mai mult de 8000 de pasi daca fac ma dor picioarele noaptea de nu pot adormi si nu e solutie sa iau zilnic ibuprofen, asa ca o sa iau ca varinata o ora de dans zilnic si apoi vad eu unde ajung dar multumesc.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu este vorba aici numai de km cat este despre dieta...
daca fac 10 km/zi si mananc fast-food de 3 ori pe zi? nu voi slabi, ba din contra

totusi alaturi de dieta de care vorbesc are relevanta si miscarea
https://medicool.ro/......27816.html

| gemeni6226 explică (pentru Simpatic):

Nu maninc fast food deloc.Maninc mancare obisnuta gatita -nu am bani de fast food,o consider total nesanatoasa, doar numai ca stau mult in fata calculatorului, si cand ma uit la filme maninc cereale jumate cutie, si din cauza tendintei la dpresie destul de multe dulciuri, sa zicem sau 2 prajituri pe zi sau 10 bomboane pe zi.Mancarea mea e mai ales pe baza de paste fainoase si piure de cartofi.De cand sunt in pensie nu ma misc ca pe vremea serviciului, nu am unde merge in afara de cumparaturi plus a fost mult timp vreme rea, am incercat sa merg sa dansez, dar m-i s-a spart o vena la un picior in timpul dansului si nu am mai mers ca doua saptamini m-a durut.

| Simpatic a răspuns (pentru gemeni6226):

Recomand totusi o dieta de tip hipocalorica, si voiam sa spun sport, dar acum inteleg ca este vorba de varsta nu? nu vorbim de 'pensie pe caz de dizabilitate' aici? sau despre pensia normala pe contributivitate?!

in orice caz mersul pe jos are avantaje, as spune ca, daca vei manca de 2 ori pe zi (mai ales in zilele in care se poate asta) si vei consuma mai ales alimente "sarace" in calorii, greutatea va scadea
poti afla de aici ce este la modul general o dieta cu calorii reduse https://www.drmax.ro/......aindicatii

nu pot sa nu observ pe TPU si nu numai, faptul ca foarte multe persoane care sufera de anumite afectiuni tin si vor sa slabeasca, dar in cazul multora dintre ei, o dieta gresita le poate face mult rau!
cei care pot experimenta foarte mult pe propriul corp sa nu uitam ca sunt cei perfect sanatosi in primul rand!

@ gemeni6226

Acum vad cu stupoare ca m-ai blocat, pentru ca ti-am dat niste sfaturi CORECTE?

inteleg ca multi de aici de pe TPU suferiti de afectiuni pentru care luati indemnizatie pentru handicapul pe care il aveti! culmea este CA NU SUFERITI DE HANDICAP LOCOMOTOR de exemplu, CI MAJORITATEA AVETI UN HANDICAP DE NATURA PSIHICA, MULTI SUFERITI DE SCHIZOFRENIE SI INTRATI AICI!
De asta am sa ma abtin in a mai intra pe aceasta platforma plina de oameni 'minunati' ca tine!

| gemeni6226 explică (pentru Simpatic):

Eu nu am vrut sa-mi scrii nimic altceva decat strict ceea ce am intrebat:nu sunt dispusa sa afac altceva decat sa merg mai mult pe jos-in mod normal e clar ca nu 20 de kg vreau sa dau jos ci doar 4 -eu nu cred si nu exista ca daca in loc sa stau in fata calculatorului merg pe jos sa nu dau jos.Deci eu am vrut strict la obiect un raspuns! nu am intrebat de dieta ca daca dieta voiam de dieta intrebam! eu de mers pe jos am intrebat!

| gemeni6226 explică (pentru gemeni6226):

Si eu am intrebat bine! am intrebat citi km sa fac pe zi sa slabesc 4 kg pe luna! deci daca nu sti raspunsul nu raspunde.