| TheMoon15 a întrebat:

Bancnotele pot fi considerate acte?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Banii nu sunt acte, ci sunt valuta.
Acte sunt documente cu un anume folos, personal sau comun.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Din punct de vedere legal ele sunt citez "...bancnote şi monede, ca mijloace legale de plată pe teritoriul României."
"Bancnotele şi monedele emise şi neretrase din circulaţie de către Banca Naţională a României reprezintă însemne monetare care trebuie acceptate la valoarea nominală pentru plata tuturor obligaţiilor publice şi private."

in ce priveste bancnotele la noi in tara poti citi legea Legea 312/2004

"Bancnota este un mijloc de plată din hârtie tipărită, emisă de o bancă. Este o monedă fiduciară, cunoscută și sub denumirile de bilet de bancă[1] și de monedă de hârtie. "
https://ro.wikipedia.org/wiki/Bancnot%C4%83