| RAY a întrebat:

Muzica poate fi și exprimarea rațiunii? Eu din ce observ e doar despre sentimente pozitive sau negative

9 răspunsuri:
| EestiSodalane a răspuns:

Logic. În Evul Mediu și perioada clasică muzica era considerată o aplicare a matematicii așa cum considerăm astăzi fizica o aplicare a matematicii. Muzica clasică a fost făcută pe principii matematice.

| Madaxo97 a răspuns:

Eu din ce observ muzica e numai despre dragoste, relații,(cea care se aude la radio, tv), cea trap, manele e numai despre bani, dubai arabi, femei, dușmani... Rar mai găsesc o melodie care sa exprime ceva. Cu atat mai puțin rațiunea laughing

| RAY explică (pentru Madaxo97):

Vorbind de realism se propune muzica hip hop doar că e mult misogism,frustrari adânci, manelele sunt tot o exprimare a unor experiențe, banul e Dumnezeu, femeia e drogul, consolarea e alcoolul

| Madaxo97 a răspuns (pentru RAY):

Mda. Daca pentru maneliști banul e Dumnezeu e foarte trist. Eu oricum nu am reușit niciodată sa ma identific cu muzica lor, si nu ii voi înțelege niciodată pe cei săraci de exemplu care asculta numai si numai manele si alt gen nu stiu, nu înțeleg, ei săraci lipiți, rromi de obicei, nu au ce pune pe masă(cunosc cazuri) si asculta numai despre dubai, bani, afaceri de la tzanca( pe care chiar il respect ca om, are si voce), cum se pot identifica ei vreodată cu melodiile lui cand nu au cum sa-i trăiască vreodată experiențele si stilul de viață. Daca vorbim de muzica hip-hop sau rap, este si misoginism, dar poate asta au fost experientele lor cu femeile si despre asta cântă, mai realist e eminem sa zicem, melodiile lui sunt cu mesaj complex si nu prea am auzit sa fie misogin prin versuri

| RAY explică (pentru Madaxo97):

Pentru orice fiinta de pe pamant banul e dumnezeu

| Madaxo97 a răspuns (pentru RAY):

Asta crezi tu. laughing pentru mine nu e. Pentru altii banul este ochiul dracului chiar laughing

| RAY explică (pentru Madaxo97):

Mereu duceti lucrurile la extreme,nu am spus ca doar banii conteaza si ca cand vine vorba de supravetuire si reproducere si adaptare conteaza bani,acum omul are nevoie de iubire, ratiune,dezvoltare personala,meditatie,dar cei drept sa stai dezbracat sub un pod infometat,fara drept la sanatate, nu cred ca viseaa asa ceva cineva dar si singur fara nimeni sa te iubeasca e iar un chin, sau daca a o boala mintala, fizica, intelegi

| Madaxo97 a răspuns (pentru RAY):

Tu ai spus ca banul este Dumnezeu pentru toata lumea, ceea ce este o afirmație cu greutate, nu crezi? Nici eu nu am spus ca banii nu contează, dar cum sa spui ca sunt pe primul loc(Dumnezeu) pentru toată lumea, de unde ai dedus tu asta? Poate sunt pentru tine dar nu poți sa spui ca pentru toată lumea. Dumnezeu e Dumnezeu, banii sunt bani. Când vine vorba de supraviețuire, se poate supraviețui si fără bani, sunt triburi in diverse colturi ale lumii care fac asta, isi cresc propria hrană(fructe, legume), vânează etc. Banii nu înseamnă nimic dacă stai sa te gândești, sunt doar niste hârtii efectiv. Daca ar fi sa ne intoarcem la origini si noi am putea trai fără. Dar din păcate asta e societatea in care trăim, vedem pe unii ca au bani si trăiesc vieți de lux, vacanțe, mașini, si ne fac sa ne dorim si noi, sa avem si noi bani ca ei, dar de fapt valoarea acelor oameni nu consta in bani, ci in munca pe care o fac sau talent dupa caz, actori, muzicieni, cântăreți, fotbaliști. In concluzie, contează banii dar nu sunt in niciun caz pe primul loc, pentru nimeni, te asigur de asta. Iti mai dau un exercițiu tot de supraviețuire: sa zicem ca nu ai mâncat de 5 zile si îți pune cineva in stanga un senviș apetisant cu de toate si in dreapta 1000 de euro, ce alegi, banii sau mâncarea? (p. s. Nu ai voie sa folosești banii sa cumperi mâncare, doar ii iei si atât)

| RAY explică (pentru Madaxo97):

Omule fara banii nu poti trai, nu poti supravetui, un om matur matur intelege asta