| Fla291 a întrebat:

Ce profil trebuie sa urmezi sa te faci doctor chirurg dar câte ore de matematica?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Preferabil sa mergi al un liceu unde se studiaza masiv BILOGIE< CHMIE si FIZICA ca la medicina de astea vei avea nevoie masiv.
Bineinteles ca poti merge la ce liceu vrei atata vreme cat te pregatesti intens in paralel cu un profesor de biologie si chimie (sau fizica), ca sa poti sustine examenuld e admitere la facultate de medicina.

Ai mare grija ca mediile de la BAC si mediile de la liceu sunt extrem de importante pentru admiterea la Medicina, chiar daca sustii si examenul de admitere lafacultate, ele tot conteaza un anume procent.

Facultatea de medicina este cea mai grea facultate din lume, unde inveti pe rupte 6 ani de zile la facultate, apoi faci inca 4-5 de ani rezidentiat ca sa iesi medic chirurg. Evident ca medicina evolueaza zi de zi, asa ca, trebuei tot timpul sa inveti si sa te pui la punct cu noile metode de tratament sau chururgie, cu noile proceduri, aparaturi si tehnici, medicatie, tratamente alternative samd.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Faci biologie-chimie sau alt profil real, eventual chiar un liceu sanitar, daca gasesti asa ceva.
Apoi te pregatesti de medicina.
Evita profilul "uman" (filo, stiinte sociale) pentru ca acolo nu se face mai deloc biologie si chimie, iar la medicina ai nevoie de ele.
Matematica nu cred ca are treaba cu medicina.

| Lupică27 a răspuns:

Ce treaba are matematica cu medicina? nu conteaza ce liceu urmezi important e sa iei bacul dupa care vei da examen la medicina ca sa intri.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Lupică27):

Are... contabilitatea la $pagi cum o tine?

| ReddY25 a răspuns (pentru MistarGoGu):

O face din cap laughing

| Lupică27 a răspuns (pentru MistarGoGu):

La asta nu m-am gandit laughing

| LisaJulie a răspuns:

Științe ale naturii unde intr-adevar ai 4-5 ore de matematica în clasa a-IX-a și a-X-a! Apoi vei avea 4! Pentru a deveni medic chirurg trebuie sa te pregătești destul de intens cu profesori de biologie și chimie buni!