| Madaxo97 a întrebat:

Poate întârzia menstruatia daca am luat antibiotic? In ultimele 2 săptămâni am luat antibiotic plus alte pastile in urma unei gripe puternice, menstruatia întârzie deja de o săptămână. Oare sa fie de la pastile? Sau sunt șanse sa fie sarcină? Menționez ca am si sterilet de 1 an(cupru).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ciytxtdduchvyiy999 a răspuns:

În mod clar poate fi si din cauza antibioticelor însă nu este exclusa sarcina. Ai putea face un test de sarcina și niște analize pentru a vedea dacă este totul în regula. Multa sănătate!

| Madaxo97 explică (pentru ciytxtdduchvyiy999):

O sa fac si test sa ma asigur. Mulțumesc! Am zis ca avand sterilet ar fi culmea sa raman însărcinată, poate asa sa fie șanse de 1 %, dar totuși nu e imposibil...

| ciytxtdduchvyiy999 a răspuns (pentru Madaxo97):

Teoretic cu sterilet nu ar trebui sa mai apară vreo sarcina însă exista șanse, cel mai bine un control ginecologic ca să fii sigura ca este totul bine. Mulțumesc pentru funda!happy

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Unele surse spun ca da, se poate sa iti intarzie din cauza antibioticelor, altele ca nu, ca de fapt ar fi vorba de stres sau alti factori declansati de afectiunea de sanatate pentru care iei antibiotic.

https://www.medic.chat/......tui-lucru/

Poti face un test de sarcina si afli la sigur.