| Florazul15 a întrebat:

M-am inecat cu cartoful prăjit. În timp ce mestecam cartofii am luat o gura de apă,și am tras pe partea cealaltă o bucățică din cartof și de atunci îmi vine să tușesc. Îmi va trece acea senzație, este grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca nu te-ai 'sufocat' pana acum, eu zic ca esti bine actual
mai bea niste apa dar sper ca de data asta nu te vei ineca
eu cred ca esti bine, si eu am patit de cateva ori si nu am ajuns la spital din asta, dar sunt oameni care nu au avut norocul meu si al tau, din pacate
senzatia asta cu tusitul eu stiu are legatura si cu faptul ca te-ai 'zgariat' pe gat etc deci este posibil sa mai tina o perioda de timp
daca respiri corect si poti inghiti corect atunci totul ar trebui sa fie bine

| Florazul15 explică (pentru Simpatic):

Da,mi-a trecut. Probabil m-am iritat în gât, că dacă trăgeam pe partea cu traheea era nasol

| Simpatic a răspuns (pentru Florazul15):

Da,era o iritatie
pe viitor daca mai simti o iritatie de genul pe gat recomand o lingura de miere de albine face foarte bine!

| Hyperion7 a răspuns:

Din moment ce încă trăiești, înseamnă că te-ai ales doar cu o iritație in gât, forțându-te sa tușești.
Dar din moment ce ai tușit,cel mai sigur cartoful a intrat în trahee,iar plămânii,prin tuse, au încercat să scoată acel corp străin, l-au scos, te-ai ales cu o iritație, dar în 1-2 zile o să fii fresh!
Grav era daca inca erai înecat.