| scx a întrebat:

Hei guys, Am 17 ani si de cand ma stiu am fost si sunt sensibil la toate racelile. Adica de cand ma stiu tot timpu eu racesc primul din clasa si cam pe oriunde. Luna asta intr-una am fost bolnav si chestii de astea. M-am saturat, jur. Ce as putea sa iau ca sa imi creasca cat de cat imunitatea? Antibiotice si chestii din astea nu as vrea sa bag in mine. Va rog ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de analize de sânge ca să vezi cum stai și apoi poți face la un litru de apă clocotită să pui zeama de la o lămâie, faci asta zilnic, cel puțin o lună de zile. Vitamina C te protejează de răceli.
Pa, pa.

| scx explică (pentru Legiuitoarea):

Am facut analizele recent si au iesit okay, La partea cu lamaia, Trebuie sa o storci toata in apa clocotita? Se bea rece sau cald?

| Evolution a răspuns:

SPORT, alimentatie sanatoasa, ceaiuri (iti recomand cel verde, cel putin eu am baut toata iarna si nu am racit deloc) si sa te imbraci ok.
Sportul te ajuta la dezvoltare, iti face corpul mai rezistent, orice sport e bun, uitate si vezi cam ce ti'ar place, vorbesti cu parintii tai si incepi, la inceput poate ti se pare imposibil dar dupa cine stie... poate te vezi si prin ziare happy
Mananca fructe si legume, mancare gatita, nu manca de la fast food'uri si sa bei tot felul de bauturi, slabeste organismul (poti merge la un nutritionist sa iti recomande ce sa mananci)
Incearca sa nu te imbraci gros, chiar daca ninge / ploua / furtuna. Atunci cand ai multe ţoale pe tine corpul tot transpira si nu are unde sa iasa toata umezeala, mai trebuie sa si respire, s'au facut studii e mai ok sa iti fie mai frig decat extrem de cald.
Na acum ce pot sa iti spun... pastilele au efect sa nu mai simti durerea dar ea tot e acolo.

| scx explică (pentru Evolution):

Fac Fitness de vreun an jumate, ma simt mai bine.In legatura cu alimentatia nu cred ca asta e problema, mananc mancare destul de sanatpoaa zic eu.Am 3 mese principale + ceva snakuri printre.

| Evolution a răspuns (pentru scx):

Eu zic sa te duci la un nutritionist, poti sa incerci sa iei ceva vitamine si calciu.
Incearca sa bei cate un ceai verde pe zi, ajuta la imunitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
mergi la un medic specialist pentru a-ti recomanda niste vitamine.
O zi buna.

| AgentBomboana007 a răspuns:

Nu te mai stresa atata cu medicamentele! nu sunt bune!
eu de cand ma stiu... in fiecare an eram in spital... cel putin 3 luni pe an. nu stiam ce sa mai fac ca sa scap de toate problemele de sanatate! aveam febra, sangerari foarte mari, frisoane, crize, dureri extreme de cap, caderi de calciu, ETC. eu m-am dus la salina si bai sarate+ namol. da nu stai 2 ore pe zi timp de 3 zile sau.
mergi la salina pentru a respira aerul de acolo, mergi la strand si faci doar bai sarate, nu te mai distrezi in apa dulce... mergi 15 sedinte de cateva ore calumea!
momentan nu mai am probleme atat de grave, sunt mult mai bine si nu prea am mai mers la spital atat de des! pastile n-are rost sa cumperi, deoarece nu-si fac efectul! bafta!

| AgentBomboana007 a răspuns:

Bei apa mai calda! asa trebuie!