| CinevaDePeNet a întrebat:

Dacă nu îmi place munca, nu am prieteni, o iubită și singurul lucru care îmi place e să stau și să ascult muzică, s-ar putea să am o problemă pshică? Când eram în liceu nu îmi plăcea să stau, mereu învățam sau îmi ocupam timpul cu ceva.
Mai aveam gânduri să mă sinucid sau să omor o femeie, dar sunt așa se plictisit, că nici măcar la astea nu mai mă gândesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cu siguranta o problema ai, daca as lua in considerare ultimul rand pe care l-ai scris mai sus...mi-ar parea grav
nu suntem nici medici si nici in masura sa te judecam!
iti recomand amical sa mergi sa te vada un medic psihiatru
nu este un comportament normal sa nu iti placa si sa nu te apropii de nimeni, sa nu iesi in lume si sa nu faci altceva decat sa asculti muzica, e adevarat muzica uneori poate fi si "medicament"
dar nu esti pierdut, te poti schimba in mai bine intr-o zi, cu ajutorul tratamentului potrivit!

| Violleta2022 a răspuns:

Asta se numeste depresie severa si este o boala psihica foarte serioasa si grava, odata ce ai deja ganduri de sinucidre si nu vrei sa faci nimic in viata ta.

Iti recomand cu toata increderea si cat mai rapid posibil, sa ajungi la un Medic psihiatru, fiindca tu chiar ai nevoie de terapie si medicatie adecvata, ca sa redevii un om normal si sanatos.

Sanatate maxima!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din ce spui, esti un ratat, nu neaparat un nebun.
Dar din dorinta de a ajuta, psihologii au identificat cate un set de simptome si l-au catalogat sub un anumit "diagnostic", chiar daca nu este vorba despre boli propriu-zise. Deci poti spune ca "ai o problema psihica", in sensul ca si ratatii care "sufera" de anxietate, se considera "bolnavi", si nu recunosc ca se scufunda singuri in starea aia, iar fizic/chimic nu au nimic in neregula.
Daca vreodata iti vei reveni si vei avea din nou gandurile alea... Aplica-l pe primul, pls!

| dullcat a răspuns:

Din modul in care ai intrebat pare la misto, nu te supara...

https://www.antisuicid.ro/ce-este-telverde-antisuicid/

| Dragobeta a răspuns:

Ai o problema mare.
Mergi la munca!
Din ce vad, nici adevarul nu iti place.
Mergi la munca!

| CinevaDePeNet explică (pentru Dragobeta):

Adevărul e că nici tu nu prea te omori cu munca, altfel îți vedeai de treaba ta.

| CinevaDePeNet explică (pentru Dragobeta):

Ce adevăr? Că mi-a spus un prost de pe TPU că sunt un ratat? Poate tu ești.

| Madaxo97 a răspuns:

Încearcă sa mergi la terapie la un psiholog, poate te ajuta sa scapi de gândurile astea, partea cu omorul, nu e ok laughing nu cred ca este cineva sa ii placă munca, dar trebuie sa muncim pentru a câștiga bani, nu ai incotro

| CLaludiu1234 a răspuns:

De ce ai avut gânduri sa omori o femeie? ca din curiozitate sau din plictiseala nu cred ca ai astfel de ganduri