| val3o a întrebat:

Bună seara, am o întrebare…

Am ceva la gât de vreo săptămână și mi s-a tot înrăutățit până în prezent.Imi este foarte greu să înghit,orice tip de lichid/mancare, și mă ustură când nu fac nimic.Nevoita să înghit saliva,este super dureros și insuportabil în faza care ma ia cu plânsul de la durere.

Eu nu pot înghite pastile, tocmai am încercat să înghit jumătate de antibiotic și nu am reușit.

Mă puteți ajuta? Orice fel de răspuns va fi apreciat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Gargara cu bicarbonat.
Vitamina C, miere, ceai cu lamaie.
Stie mama ta.
Sanatate,

| val3o explică (pentru ioana748):

Mulțumesc mult, am să încerc. Aparent nu este din cauza băuturilor răcoritoare.Am un virus/bacterie?

| ioana748 a răspuns (pentru val3o):

Cu placere,
Nu neaparat, insa ar trebui sa faci un exudat faringian ca sa vezi exact.
Sau sa nu fie o candidoza faringiană.
Orice ar fi se tratează.
Multa sanatate,

| AlexCriss2000 a răspuns:

Amigdalită, probabil! Mergi la medicul de familie.

| val3o explică (pentru AlexCriss2000):

Păi,nu am cum să merg din moment ce mama nu ma ascultă…ea e asistentă medicală și insistă să iau pastila aia pe care nu o pot înghiții.

Care este motivul din care am amigdalită? Mulțumesc mult pentru răspunsul tau happy