| Anonimul737272 a întrebat:

Vreau să vă întreb așa îl iubiți pe Dumnezeu? Nu vreau să răspundă atei să se apțină

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci practic tu nu vrei decat raspunsuri cu DA ca sa iti valideze tie o idee nu?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cum sa-L iubesc, daca nu pazesc poruncile Lui? Ca asa a spus Hristos: "Cel ce Ma iubeste pazeste poruncile Mele". Din pacate, eu iubesc pacatul.

| EestiSodalane a răspuns:

Cine îl iubeste pe Dumnezeu cu adevarat e un sfant si sunt putine sanse spre 0 sa gasesti sfinti pe TPU

| T0Teu a răspuns (pentru EestiSodalane):

De unde ai scos treaba asta? Femeia pacatoasa din casa fariseului Simon nu L a iubit pe Domnul desi era pacatoasa? Chiar scrie acolo ca pacatele ei care erau multe au fost iertate pentru ca a iubit mult.
In plus, Biblia spune in nenumarate locuri SA FIM SFINȚI. Asta e datoria noastră. Nu exista excepții.

| EestiSodalane a răspuns (pentru T0Teu):

N-am zis ca nu e o datorie

| T0Teu a răspuns (pentru EestiSodalane):

Cum sa iti spun. cei care nu sunt sfinti nu pot ajunge in rai. Simplu. Exista doar rai si iad. Daca tu nu te straduiesti cat poti de mult sa te pastrezi sfant ptc te gandesti ca foarte putini oameni sunt sfinti... nu ai cum sa ajungi in rai, spre exemplu

| T0Teu a răspuns:

Normal ca Il iubesc. Daca nu ar fi intervenit El in viata mea si daca nu ar fi murit pe cruce pentru mine ajungeam in iad. Cel mai minunat lucru e sa stii ca pe pamant ai mereu un sprijin, un ajutor, o ocrotire (Dumnezeu) iar dupa moarte vei fi tot cu El, intr-un loc mai minunat decat orice alt loc de pe acest pământ (in rai). Cum sa nu Il iubesc? Zilnic ma pazeste de accidente, de hoti, de animale salbatice (la padure sau la munte), de oameni rai. pot sa merg noaptea pe strada si am siguranta ca El e lângă mine si nu voi pati nimic rău. De asemenea, cum sa nu Il iubesc cand stiu ca El ma hraneste (sunt atatia oameni care nu au ce manca, dar de mine Dumnezeu poarta de grija), ma ajuta sa fac rost de bani, am primit chiar si haine gratis in Numele Domnului, mi-a dat o locuință cand atatia dorm pe strazi... Cum sa nu Il iubesc cand stiu ca El imi da biruință in incercari? Imi da biruinta la liceu (sa reusesc sa învăț si sa iau note foarte bune), imi da biruință in greutatile de zi cu zi... Cum sa nu Il iubesc atunci cand stiu ca daca in România ar veni un razboi, ori un cutremur foarte puternic ori ceva de genul acesta eu sunt ocrotita de El? Cum sa nu Il iubesc cand, mai presus de toate, El m-a ales si m-a salvat din lumea aceasta păcătoasă, mi-a schimbat viata si acum e cu mine la orice pas? Cum sa nu Il iubesc cand mi-a promis cerul? Mai pe scurt, El e totul pentru mine si nu as avea cum sa nu Il iubesc la cat de mare e bunatatea si mila Lui fata de mine!

| ScottishPrincess a răspuns:

Nu pot iubii pe cineva care ma ameninta ca ma arunca intr-un lac de foc si ca ma va distruge complet doar pentru ca exist.

| filin a răspuns:

De ce este nevoie să-l iubim pe Dumnezeu? Are nevoie de iubirea noastră? I-am cerut noi să creeze o lume și o viață așa de amară? Că dacă nu-l iubesc ne trimite în așa zisul iad? Este Dumnezeu un narcisist? Tragi tu concluziile aici.

| T0Teu a răspuns (pentru filin):

Poate viata ta e amara ptc refuzi sa crezi in Dumnezeu. Viata celor ce L au primit pe Dumnezeu in inima e mult mai buna decat viata celorlalți. Chiar viata mea e mult mai buna acum, de cand L am cunoscut pe Dumnezeu. Cam depinde de tine aici.

Daca nu Il iubesti te trimite in iad? Dar ce motiv ai sa nu Il iubesti? El a dat tot ce a avut mai scump ca sa te salveze din pacat si sa iti dea sansa iertarii si raiul prin jertfa Sa de pe Golgota, ti a dat viață pana in ziua de azi in situatia in care multi mor mult mai tineri decat tine, ti a dat hrana in situatia in care altii mor de foame, ti a dat bani si o locuință in care sa stai din moment ce altii cersesc si dorm pe strazi... si tot El e "imaginar", "rau"?