| anonim_4396 a întrebat:

Eu am de gând sa incerc sa ma pocăiesc și poate de acolo ca veni și vindecarea.Ma refer sa ma pocăiesc biblic nu trecând la alt cult.Raman la ortodocși.Ce credeți credinta in Dumnezeu și practicarea ei poate aduce vindecare?

https://youtu.be/UgT4PwqM_9o?si=dOTONrbLzcM9yfnL

Oare o sa reusesc sa ma pocăiesc?sad

O sa încep întâi citind Biblia ca nu am prea citit decât puțin din ea.

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da, credinta in Dumnezeu aduce vindecare. Dar nu credinta in existtenta lui Dumnezeu ca asa si dracii cred si se-nfioara ci dedicare de a trai sub auroritatea Mantuitorul Hristos, cam scrie in Romani 10:9"Daca marturisezti deci cu gura ta pe Hristos ca Domn(Stapan, Rege) si daca crezi in inima ta ca Dummnezeu L-a inviat sin morti, vei fi mantuit. "
Pocainta inseamna etimologic un regret foarte mare al pacatelor, adica sa ii marturisim tot ce ne apasa pe constiinta, sa cerem Mantuiroeului Hristos sa ne curateasca mintea si trupul cu sangele lui si sa credem ca El ne iarta asa cum promite Biblibig grinaca ne marturisum pacateke, El este credincios si dreot ca sa ne ierte pacatele si sa ne curateasca de orice nelegiuire. 1 Ioan 1 :9.
Citirea Scriorurii e foarte importanta. Eu inainte sa citesc ma rog in fiecare zi xa Duhul Sfant sa imi cakauzeasca mintea sa imteleg care este mesajul Tatalui penteu mine pentru acea zi. Biblia e o xarte soeciala, te citesre ea pe tine. Eu citesc la eand Biblua dar din Psalmi citesc zilnic, am subliniat tot ce rezoneaza cu sufletul meu, ii transform in rugaciuni persinale. Felicitari pentru decizia de apropiere de Tata.

| Hyperion7 a răspuns:

Poate fi interpretat foarte greșit conceptul de pocăință.
Hai sa ii zicem drumul spre calea dreaptă,mai degrabă!
Normal că Dumnezeu și,implicit,credința în El aduc vindecare!
Și nu e vorba doar de minunile pe care El le poate face prin tine, dar e vorba și de liniștea și pacea mintală!
Multi zic că Dumnezeu e o povară și așa mai departe, dar ei nu iau în calcul că prin credință omul se poate vindeca.
Principiul din spate e unul simplu.
Problemele nu mai par așa nașpa când crezi in El, pentru că știi că este cu tine și îți ușurează drumul spre destinație.
Viața nu mai pare așa deprimantă pentru că ai natura care te captivează cu frumusețea ei.
Părerile urate ale oamenilor nu te mai afectează pentru că tu știi cuvântul lui Dumnezeu, cuvânt mult mai semnificativ decât orice cuvânt al oricărui om.
Deci credința are numai beneficii.
Acum, tine de tine dacă ești dispus sa ajungi acolo.

| EestiSodalane a răspuns:

Sigur ca o reusesti sa te pocăiești. În primul rând trebuie sa-ti gasesti un parinte duhovnic bun la care sa te spovedesti si care sa te sfatuiasca pe drumul pocaintei. O sa te ajute mult, o sa vezi. Cea mai importanta parte la pocăință este să încerci să repari ce ai stricat prin pacat, in special relatiile cu ceilalti oameni. Cu cine esti certat sau te-ai certat sa-ti ceri iertare, sa-ti asumi vina fata de ei si sa le faci fapte de iubire. De exemplu pe parinti toti ii suparam. Nu lasa asta doar asa ca si cum se uita si trece cu vederea. Cere-ti iertare, asuma-ti vina, eventual ajuta-i cu treaba prin casa. Trebuie sa repari relatiile cu oamenii, asta e cheia pocăinței! Iar in rest fa-ti un program de rugaciune, cere doar mila si harul lui Dumnezeu in rugaciune, tine post ca sa te ajute la rugaciune si spovedeste-te si impartaseste-te des. Dumnezeu să te ajute!

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cine te crede?! Te lauzi ca ramai la ortodocsi dar difuzezi o adresa Youtube catre ghiorlaiala sectanta penticostala. Nu este nimic crestin in secta penticostala!

| Justme111 a răspuns:

Foarte bine. Dumnezeu ne îndeamnă pe fiecare la Pocăință indiferent de religie. Asta nu înseamnă mutarea de la o religie la alta si atat. Dumnezeu sa te ajute sa te pocăiești asa cum vrea El. Insa ai grija ca unele religii sunt departe de ce înseamnă pocăința si altele te pot ajuta da traiesti mai aproape de ce vrea Dumnezeu, potrivit bibliei.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Daca te indoiesti câtusi de putin nu vrei primi acel lucru.Atentie! Satana vrea sa te amageasca,cum facut cu Adam si Eva,sa te indoiesti ca Dumnezeu poate face ceva,de aceea s-ar putea sa ai de dus o lupta credintei. Daca te rogi, cu credinta neclintita, sa nu te indoiesti deloc, și crezi din tot sufletul ca Dumnezeu poate face acel lucru, si lucrul acela e dupa voia lui Dumnezeu, da Dumnezeu iti va asculta rugaciunea. Uite ce spune biblia : Ioan 14.13 şi orice veţi cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul. 14 Dacă veţi cere ceva în Numele Meu, voi face.Marcu 11:24-25 VDC
De aceea vă spun că, orice lucru veți cere, când vă rugați, să credeți că l-ați și primit, și-l veți avea(aici se refera sa nu te îndoiești nicio clipa ca Dumnezeu iți poate asculta rugăciunea, și poate face acel lucru)

| Busybody a răspuns:

Dacă iți doresți cu adevărat o schimbare și faci tot ce poți in acest sens, eu cred că o să reușești. DAR trebuie să ai în vedere faptul că apropierea de Dumnezeu aduce cu siguranță vindecare sufletească, dar nu neapărat vindecare trupească. Oamenii au câteodată așteptări de la Dumnezeu care nu se realizează. În timp, eu am ajuns la concluzia că tot ce ni se întâmplă în viața, bun sau rau, ni se întâmplă cu un rost, cum s-ar spune: tot raul spre bine.
Roaga-te, fă bine celor din jur și fă-o fără a aștepta ceva anume în schimb. Dumnezeu știe întotdeauna ce e bine pentru noi!