| dgfvl11 a întrebat:

Buna ziua,
Am avut vandut anul acesta un teren si un apartament. Terenul a fost achizitionat in 2021, iar apartamentul a fost achizitionat in 2022 si finalizat in 2023. Ambele fiind achizitionate de la persoane juridice pentru care am platit TVA la momentul cumpararii.
Ma intereseaza sa stiu daca trebuie sa platesc iar TVA pentru ele deoarece le-am vandut pe amandoua.
Astept un raspuns. Multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa platesti TVA daca le-ai cumparat si vandut ca persoana fizica, dar a trebuit sa platesti impozitul pe venitul din transferul dreptului de proprietate asupra imobilelor, cred ca ti-a spus asta notarul public la care s-au incheiat actele si ai platit acest impozit la notar si acesta il vireaza la primaria localitatii in care sunt situate terenul si apartamentul.

| dgfvl11 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns. Am vazut un articol ca daca vinzi mai mult de 2 imobile pe an si depasesti un plafon de 300.000 lei, persoana fizica trebuie sa se inregistreze ca platitoare de TVA in unele cazuri. impozitul pentru vanzarea lor a fost platit catre notar. Dar ma interesa daca mai trebuie platit odata TVA-UL desi acesta a fost platit in momentul cumparari lor.