| 44mon a întrebat:

Acum cate luni, mi s-a comunicat ordonanta de renuntare la urmarirea penala, unde scrie ca procurorul dispune sa suport cheltuielile judiciare in cuantum de 2500 lei. (art. 274 alin. (1) Cod proc. pen.

Dupa ceva timp am fost chemat la tribunal pentru confirmarea renuntarii la urmarirea penala, ulterior primind acasa comunicarea incheierii penale unde scrie ca, cheltuielile judiciare raman in sarcina statului. (art. 275 alin.3 C.p.p) Definitiva.

Deci pana la urma trebuie sa platesc suma respectiva sau nu?

Daca da, cand incepe sa se scurga timpul pana trebuie sa platesc?
De cand mi s-a comunicat ordonanta emisa de procuror sau de cand renuntarea la urmarirea penala a fost definitivata de catre judecatorul de camera preliminara?

Va multumesc mult celor ce ma pot ajuta!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 2 tipuri de cheltuieli judiciare, respectiv cele facute cu urmarirea penala, dispuse la plata de catre procuror si cele facute cu confirmarea renuntarii la urmarirea penala si acestea raman in sarcina statului.
Termenul de plata pentru primele curge de la data ordonantei procurorului.

| 44mon explică (pentru Ioandelasal):

Nu curge de la data ramanerii definitiva a solutiei de renuntare la urmarirea penala? Daca nu platesc in acel termen care cred ca e de 3 luni, ce urmeaza sa se intample si ce risc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru 44mon):

Termenul de plata este stabilit de procuror prin ordonanta de renuntare la urmarirea penala si, daca nu platesti in termenul stabilit, debitul va fi pus in executare silita.

| 44mon explică (pentru Ioandelasal):

Nu este nimic specificat in legatura cu termenul de plata, dar tind sa cred ca ar fi de 3 luni din ce am mai citit eu. E bine daca debitul o sa fie pus in executare silita, sper doar sa nu se deschida dosarul sau altceva grav in caz ca nu ma incadrez cu plata la timp. Mersi mult de tot!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ultima sentinta DEFINITIVATA are cuvantul final.

| 44mon explică (pentru Bula):

Asa ma gandeam si eu, dar vad ca sunt impartite parerile. sad

| darrio2007 a răspuns (pentru 44mon):

In acest caz, mergi si intreaba la tribunal. Aici parerile sunt impartite.
Nu ti se pare logic sa intrebi direct la sursă?

| 44mon explică (pentru darrio2007):

Ba da, dar nu strica daca imi fac si eu research'ul meu inainte de asta, mersi fain!

| darrio2007 a răspuns (pentru 44mon):

Pentru putin.