| Mark1Kram a întrebat:

Cum pot gestiona presiunea de a avea o relație sexuală într-o nouă relație romantică?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Cat de frumos ai putut sa intrebi, cu o nuanta feerică
lumea face sex dar iubeste romantic, foarte frumos, parca ar fi din poeziile maestrului Piersic

Simplu, cand iti vei cunoaste suficent de bine noua/noul partener vei sti cand va fi momentul oportun pentru a transforma dragostea in sex nebun
totusi de unde presiunea? cine o impune? corpul tau sau partenera?

| Simpatic a răspuns (pentru Simpatic):

Hehe, mersi pentru funda acordata tinerewinking

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Astepti sa se mai invecheasca!

| Hyperion7 a răspuns:

Discutând cu partenerul.
Vezi ce nevoi are el /ea,spune-i și tu ce nevoi ai,ce simți,iar dacă nu te simți apreciata,ci din contra,mai mult folosita,atunci cred că ar trebui sa pui o bariera.
Vezi tu,nu ești obligat(a) sa faci ceva ce nu vrei,doar pentru că el /ea te iubește.
Cum vine iubirea,așa și pleacă,dar tu poți rămâne marcat(ă) toată viața sad
Concluzia, daca forțează nota, nu e ok, daca nu înțelege, iar nu e ok.
Bafta!

| Anonimul737272 a răspuns:

Este înțeles că presiunea de a avea o relație sexuală poate fi destul de mare într-o nouă relație romantică, dar este important să ții cont de câteva aspecte pentru a gestiona această presiune și a te simți confortabil în legătura ta:

1. Comunicare deschisă: Este esențial să discuți cu partenerul/partenera ta despre așteptările, dorințele și limitele voastre în ceea ce privește intimitatea și sexul. O comunicare sinceră și deschisă poate ajuta la crearea unei conexiuni mai profunde și la eliminarea presiunii.

2. Respect reciproc: Respectul este fundamentul unei relații sănătoase. Asigură-te că tu și partenerul/partenera ta vă respectați reciprocă dorințele și limitele în ceea ce privește intimitatea și nu simțiți presiune de la celălalt.

3. Încetinește lucrurile: Nu există un termen sau un ritm prestabilit în care trebuie să ajungi la un anumit nivel de intimitate sau să faci sex. Ia-ți timp să vă cunoașteți reciproc, să construiți o relație solidă și să dezvoltați o legătură emoțională înainte de a avansa la nivelul fizic.

4. Ascultă-ți propriile emoții: Este important să fii conștient de propriile sentimente și să nu te simți obligat să faci nimic ce nu te simți confortabil. Nu există nicio presiune externă care trebuie să îți dicteze comportamentul într-o relație.

5. Consultă un specialist: Dacă simți că presiunea de a avea o relație sexuală într-o nouă relație îți afectează starea de bine și relația în sine, poți apela la ajutorul unui terapeut sau consilier sexual pentru a discuta despre aceste aspecte și a găsi soluții potrivite pentru tine.

Amintește-ți că fiecare persoană și fiecare relație sunt unice și că nu există un singur mod corect de a gestiona presiunea de a avea o relație sexuală. Ascultă-ți nevoile și comunică în mod deschis cu partenerul/partenera ta pentru a construi o relație sănătoasă și fericită.