| Lulupana1234 a întrebat:

Buna TPU, am o întrebare:
Cum pot îndepărta varnisul de tempera de pe pensulă?
Am aplicat un strat pe pânză și acum trebuie sa curăț pensulă pe care am folosit-o dar nu știu cum și cu ce
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca cu apa si sapun, iar daca nu merge vezi ca exista solutii pentru indepartarea vernisului.

6 răspunsuri:
| Mihai0101 a răspuns:

Nu este ceva lichid special pentru curatare? Sau incearca cu diluant daca ai

| Lulupana1234 explică (pentru Mihai0101):

Este lichid, poate fi și sub forma de spray

| Lulupana1234 explică (pentru dullcat):

Am reușit să o curăț cu apă și săpun C:

| dullcat a răspuns (pentru Lulupana1234):

Uneori solutiile cele mai simple sunt suficiente.Si pentru varnis sau grund cica ar fi metode mai ieftine decat sa le cumperi, insa eu nu am incercat. laughing

Mersi pentru funda.

Bula
| Bula a răspuns:

Tempera este vopsea pe baza de apa si se dizolva cu... apa.
Pune pensula in apa (cantitate de cel putin 5 litrii) si tine-o in el macar o zi, miscand din cand in cand.
Dupa ce vopseaua s-a dizolvat in apa, clateste pensula sub apa curgatoare, apoi stoarce-o printre degete.

| Mda01 a răspuns:

Pai apa la temperatura mare si ar trebui sa mearga