| anonima4897 a întrebat:

Buna ziua! Am 16 ani și 4 luni și voiam să știu dacă în 2024 pot fugi de acasa la iubitul meu, el are 20 de ani muncește dar parintii mei nu vor sa ma lase cu el noi locuim la țară și le am explicat alor mei despre el dar nu le convine de el pot fugi de acasa?

11 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Poti dar nu inseamna ca si trebuie.Deocamdata esti minora si parintii sunt gardienii tai legali.Sau doresti sa fii adusa inapoi acasa cu politia?

Apoi, de unde stii tu cum va fi viata cu iubitul? De cat timp sunteti impreuna? Daca va despartiti si te da afara ca pe un caine plouat ce faci? Incearca sa fii un pic mai rationala in decizii, nu sa te bazezi pe impuls, emotii si hormoni, ca nu te fugareste nimeni, ai timp destul in viitor sa te muti cu iubitul dupa ce termini liceul, iei bacul si te angajezi. Spor in a lua decizia corecta.

| anonima4897 explică (pentru dullcat):

Poliția de la noi nu e prea interesată nu prea se interesează de lucruri gen nu le pasă și știu ca multe fete au fugit de acasă dar politia nu le au mai adus acasă la părinți.

| MistarGoGu a răspuns (pentru anonima4897):

Cele de care zici tu ori au familii destrămate, părinți dezinteresați de ele sau MAI RAU accepta sa fie traficate sau puse la prostituție! Un părinte sănătos la CAP nu isi lasa fata minora chiar de 16 ani sa stea cu un bărbat de 20 chiar daca e pui de Miliardar! Poate... cine stie

| dullcat a răspuns (pentru anonima4897):

Daca tu vrei sa risti si mizezi pe asta, esti libera.In realitate este cum a spus MistarGoGu.

| PufulețiGratis a răspuns:

De fugit, poți fugii, dar ai mare grijă să nu cumva să te întorci tu de bună voie și nesilită de nimeni peste un timp la ai tăi, și poate și cu un copil în brațe.
Multe minore fug de acasă în speranța unei vieți mai bune, dar nu întotdeauna ceea ce-si imaginează corespunde CU REALITATEA A CEEA CE AU ALES!

De unde această grabă?
Știi ce se spune : " Graba, strica treaba ".

| anonima4897 explică (pentru PufulețiGratis):

Nu vreau să mă mai întorc oricum am prea multe certuri cu ai mei, voiam doar sa știu dacă politia ma va duce înapoi acasă ca gen politia de la noi nu prea da importanta sau silința în lucruri.

| MistarGoGu a răspuns (pentru anonima4897):

Daca părinții Te vor acasa merg la oras sau la Inspectoratul Judetean de Politie sa preia altcineva cazul si cam acolo se înfundă jmecheria înțelegi? Nu pune "baza " in Gigel de la prostu sătesc de Poliție! Cat timp esti minora parintii sunt legal raspunzatori de tine! După 18 FACI CE te taie capul!

| PufulețiGratis a răspuns (pentru anonima4897):

Din ce motiv/e apar aceste certuri?!
Nu cumva, tocmai din teama familiei tale că-ți vei rata viața?

Tu ești adolescentă, la această vârstă este oarecum normal să vezi totul în roz, să presupui că fugind de acasă, ( locul unde te simți probabil neanteleasa, persecutata,
și sufocata ), la un viitor pe care îl percepi asemenea unui basm neapărat încheiat cu Happy End, ei bine, nu întotdeauna poate fi și e așa!

Înțeleg că în acest moment ești probabil super îndrăgostită, ti-ai
găsit prințul care te va salva de toate problemele tale - dar, și subliniez acest DAR... Dacă prințul se transformă cu timpul într-un broscoi?!

Să presupunem că în viitor vă despărțiți, tu unde te întorci?
Ai casa ta proprie? ( Sau te întorci la CASA părinților tăi? )
Jobul tău? ( Sau speri ca tot părinții tăi să îți sară în ajutor? )

Să presupunem că ai rămâne și însărcinată, iar el te-ar alunga... te-ai gândit măcar puțin la aceste aspecte?! ( ÎNAINTE de a te decide rapid să pleci de acasă )?!

Căci, uite ce ai răspuns aici :

"Stai potol că iubitul meu lucrează chiar bine și are cu ce să mă întrețină ia 50 d milioane la salariu"

DAR TU?! TU CUM TE POȚI ÎNTREȚINE?

Problema voastră, a minorilor este că gândiți " aici, acum totul e roz, și mâine va fi cu siguranță la fel ". De aceea există atâtea mame minore nesprijinite de nimeni în această lume, fiindcă există gândirea " mie nu mi se poate întâmpla ".

Crede-mă, orice ar fi, tot familia e singura căreia îi pasa de tine când ajungi intr-un impas!

Și acum să-ți răspund la întrebare... DA!, familia are dreptul să apeleze la politie pentru a te întoarce acasă, mai mult decât dreptul să o facă au RESPONSABILITATEA MORALĂ SA O FACĂ!
Tu, minoră fiind, putând să-ți distrugi viitorul dacă fugi de acasă...

Ar trebuii să gândești, PENTRU TINE O FACI!

| AlexCriss2000 a răspuns:

Ce îți lipsește acasă, de vrei să fugi?

| Brutux a răspuns:

Fugi de acasa cu banii de paine?

| anonima4897 explică (pentru Brutux):

Stai potol că iubitul meu lucrează chiar bine și are cu ce să mă întrețină ia 50 d milioane la salariu!