Întrebare recomandată | Laura927 a întrebat:

Pe 22 luna asta este ziua mamei mele, ce credeți ca as putea cumpara sau face având in vedere ca nu locuim in aceeași tara si nici nu avem relații bune ( nu am mai vorbit cu ea de 7 luni,cand ne-am certat,parca nu ar fi fost suficient ca si asa nu ne Înțelegeam dinainte.). Oricat ar fi ea,chiar nu as putea trece nepăsătoare peste ziua ei,este totuși mama mea si o iubesc chiar daca nu sunt lângă ea.

Va rog fara de ce nu te împaci cu ea si lucruri de genu,nu a fost vina mea si știu si sunt constienta ca ii pare rău dar este cel mai bine pentru ea si pentru mine sa nu păstrăm o relatie foarte apropiată...( plus ca ea locuiește cu o alta persoana care nu am nici o legătura chiar daca locuiește cu ea de cand aveam eu doi ani,eu nu pot considera persoana potrivită pentru ea.El nu face nimic de lene,doar ea săracă Muncește si se zbate plus ca nu este fericita cu el,de aia ma enervează, i-am facut o propunere sa il lase si sa vina la mine, eu sunt destul de matura dar nu ma înțelege si cel mai mult ma enervează ca este tânara are 40 de ani si alege raul in loc de ce ar fi normal.
Sunt sigura ca noi doua am fi fericite daca nu ar fi nemernicul ăla care ii mănâncă viata!)
Imi cer scuze ca am scris atat, am scris din suflet.
Un sfat va rog de la oricine este bine primit!

18 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Înțeleg din rândurile de mai sus că tu ești „afară" iar mama a rămas aici.
Datorită situației mai speciale, e greu să spunem ce ar fi mai potrivit.
Oricum, orice femeie (și mamă) iubește să primească un buchet de flori. Există site-uri care livrează astfel de surprize frumoase, poți face comanda și plata online, deci cu astea se rezolvă ușor.
Apoi, nu știu, poate tot așa, plătește-i la o agenție un week-end de relaxare la un hotel cu SPA. Sau cumpără-i un robot de bucătărie... CHiar nu știu - tu ar trebui totuși să ai ceva mai multe idei despre ce anume ar bucura-o mai mult: un cadou mic (gen parfum), unul practic (robotul de mai sus), o excursie, o masă la restaurant...
Să-ți trăiască mama și caută să n-o mai judeci; mulțumește-i că te-a crescut și ești bine unde ești.

| Laura927 explică (pentru mihai69):

Tu stii firme de flori care fac livrări la domiciliu cu plata online?
Ar fi bine pentru zonele apropiate din Iasi...

| stlucian a răspuns:

Pe langa ce au scris prietenii TPU m-am gandit la o ceasca de cafea personalizata sau set ca sa-i aminteasca de tine in fiecare dimineata la cafea(banuiesc ca-i place cafeaua). Apoi daca nu e prea scump un lantisor personalizat:

http://www.argintarie.ro/......at-52b.jpg

scuze. pentru nume.
Lasand la o parte cadourile cred ca orice cadou din partea ta va fi bune primit mai ales ca esti departe de ea chiar si "certate". Mama e tot mama si crede-ma ca in sufletul ei sufera la fel ca tine.Un efort din partea ta daca e posibil sa vii in tara cred ca ar fi cel mai mare cadou. :-bd

| Okkultist a răspuns:

Eu de ziua mea prefer si ma bucur foarte mult de o carte, in general de filosofie religie. Acum i-ai o carte. Cartiile sunt cele mai frumoase cadouri. Nimic nu e mai frumos ca in timpul zilei sa aduni carti si noaptea sa le citesti... happy

| milkie a răspuns:

Pai..De obicei mamele prefera cadourile facute de copiii lor, deci ai putea sa-i scrii o poveste despre o mama si o fiica care au o situatie asemanatoare cu a voastra...sau o scrisoare, sau o felicitare si un tort. Oricum, mult noroc si sper sa va impacati happy

| blackhawks a răspuns:

Laura.poti face asta si prin o prietena sau prieten. Nu mai cunosti pe nimeni din zona unde sta mama ta? roaga pe cineva sa cumpere un buchet mare de flori si sa ii dea mamei tale din partea ta. o sa aprecieze foarte mult!

| Laura927 explică (pentru blackhawks):

Nu am numarul nimănui din jur ..sau cel putin in Romania

| TipaInNegru a răspuns:

Hey! Deci tu vrei sa-i iei un cadou, sunt sigura ca mama ta ar aprecia foarte mult daca i-ai spune ca o iubesti, si poate un polova sau o bluza draguta! Eu tot asa am facut si sa bucurat enorm iar cat despre putoarea aceea de barbat care ii strica viata stai linistita ca cu timpul toate se vor rezolva! Ok sper ca te-am ajutat! :3

| Laura927 explică (pentru TipaInNegru):

Multumesc frumos, nu cred ca sunt asa apropiată de ea sa ii zic ca o iubesc, plus ca nici nu as vrea sa o sun, mai degrabă as trimite ceva de aici si-ar da seama ca este de la mine...

| alessia5158 a răspuns (pentru Laura927):

Laura,
Lecturandu-ti intrebarea am intuit adevaratul motiv pentru care mama ta a ales sa ramana cu acel barbat "bun de nimic", pentru care se speteste muncind.
Motivul l-ai recunoscut, acum, prin afirmatia:"nu cred ca sunt asa apropiată de ea sa ii zic ca o iubesc"!

Lipsa afectiunii, atat din partea barbatului cu care convietuieste cat si din partea propriei sale fiice, a determinat-o sa aleaga, dintre doua "rele", pe cel mai mic adica, sa ramana un Ro.La varsta ei si in lipsa unui suport afectiv care sa-i creasca increderea in sine, adaptarea la locuri noi, oameni noi, o limba necunoscuta este mult mai grea decat la varsta ta.
Ai fi putut reusit sa o aduci langa tine daca, in timp, i-ai fi daruit iubire neconditionata--- nu certuri, nu condamnari de genul "iti meriti soarta, daca asta ai ales".

Daca-ti amintesti de ziua ei, inseamna ca o iubesti!
Daca esti afectata de amarul ei, inseamna ca o iubesti!
Daca ai chemat-o langa tine, inseamna ca o iubesti!
Daca te preocupa cadoul pentru ea, inseamna ca o iubesti!

Deci, ITI IUBESTI MAMA! --- SPUNE-I CA O IUBESTI! Este cel mai valoros cadou facut unei mame!

| Laura927 explică (pentru alessia5158):

Eu nu am încetat niciodată sa o sprijin in orice a vrut pana acum, plus ca mama mea Călătorește de cand aveam eu 5 ani in tari străine ...nu ii este necunoscut mediul "afara"!
Eu nu m-am certat cu ea decat atunci cand a refuzat sa lase un lenes in viata lui de lenes,eu nu i-am cerut sa se despartă de el ci doar sa il trimită la munca, sa nu il mai cocoloseasca atat ca nu merita!
Nu am judecat-o niciodată pentru lucrurile gresie pe care le-a facut.
Este complet constienta de faptul ca va avea afectiune si nu ii va lipsi nimic, eu in vara asta ma mărit aici cu un norvegian, deci am o situație financiară cu mult crescută de Romania.
Știu ca o iubesc doar ca nu cred ca este aceea ce imi doresc pentru viata ei si nefericirea pentru ea este inacceptabila!
Nu pot sa ii zic ca o iubesc, asta ar însemna sa fiu de acord cu dezamăgirile pe care si le crează singura in viata ei!

| alessia5158 a răspuns (pentru Laura927):

Inteleg ca supararea ta are multe si adanci "radacini" --- de alfel, presupun ca si ea le cunoaste, le simte.

Sfatul meu vine din postura unei mame---m-as simti " intr-al noulea cer" daca, fiica mea, in profida tuturor faptelor trecute sau prezente, mi-ar spune : " La multi ani, mama. Te iubesc!"

In cele din urma, fara ajutorul cuiva din afara relatiei voastre, alegerea cadoului iti apartine in exclusivitate---ori un obiect "de complezenta", ori un "te iubesc, mama" din suflet spus.

Fericire si numai bine, oriunde te-ai afla!

| PisicutzaSmile a răspuns:

Scrie o felicitare in care sa scrii cât de mult o Iubesti si toate celelalte

| catalin2766 a răspuns:

Eu zic ca cel mai frumos cadou ar fi sa te vada am inteles ca stai departe dar in locul tau as face un efort ca sa reusesc.Ei bine asta e sfatul meu si despre tip dal in masa ca pana la urma sunt sigur ca o sa o paraseasca pentru una mai tanara si sexy.

| Laura927 explică (pentru catalin2766):

Am 21 si el are 22 ..de ce ar face-o?
Nu toata lumea este la fel ca si tine catalin! nu toți au mentalitatea pe care tu o ai, din aceasta cauza tu nu vei reuși sa fii o persoana întreaga la minte si cu o familie pe viitor, vei ajunge rău, cine stie prin pușcărie poate, nu crezi?
Pana la urma era vorba de cadoul mamei mele! esti un nesimțit!

| Pyromancer333 a răspuns:

Pai eu in locul tau as vorbi mai pe larg cu mama si nu as face-o sa se simta prost.iar la final un cadou nu ar strica.eu i-as cumpara un bilet pentru spa pentru a sta relaxata, dar daca nu ai bani sa ii cumperi i-ai un buchet mare de trandafiri rosii cu unul alb in mijloc

| Laura927 explică (pentru Pyromancer333):

Eu nu ma aflu in Romania din păcate, nu locuiesc acolo, sunt stabilită in Norvegia.