| BUBULINA a întrebat:

Cel mai frumos film romanesc...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filmele istorice, comediile si ecranizarile sint reusite. As adauga si filmele din seria cu comisarul Moldovan, de Sergiu Nicolaescu si citeva povesti cum ar fi seria Mihaela si Dumbrava Minunata, iar in final cireasa de pe tort, seria cu o audienta foarte mare la noi Drumul Oaselor, Trandafirul Galben, Masca de Argint, Misterele bucurestilor...winking

32 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Pădurea spânzuraţilor, regia Liviu Ciulei, nu ştiu dacă e cel mai frumos dar cred că e unul dintre cele mai bune filme româneşti.

| Bacemi a răspuns:

Greu de spus. Actori bune, subiecte extraordinare. E greu de ales intre atatea valori. As mentiona Nea Marin Miliardar, Seria Margelatu, Filmele lui Nicolaescu, Filantropica, Asfalt Tango.

| Flav a răspuns:

Filantropica cu Gheorghe Dinica si Mircea Diaconu.

| elena a răspuns:

"Eruptia" cu Georghe Dinica.

| Floreenofficial a răspuns:

Liceenii, extemporal la dirigentie, declaratie de dragoste sau cum se chema.
a, da si lacrimi de iubire!:X

| Razvan a răspuns:

"Morometii","Ion","Mara"

| Bishop a răspuns:

Nea Marin Miliardar

| JeSa a răspuns:

Legaturi Bolnavicioasetongue - un film de Tudor Giurgiu

| antonia09 a răspuns:

Greu de zis care este cel mai frumos, pe mine m-au impresionat placut toate filmele realizate de Nicolaescu, in special cele istorice.
Totusi exista capodopere destul de importante cum ar fi "Trei luni 4 saptamani si 2 zile" a lui Mungiu, Moarte dl. Tache, si altele din generatia mai nou.
Este la fel de draguta si comedia Ho, ho, ho cu Stefan Banica. Pentru prima incercare de acest fel de la noi este reusit scenariul.

| xibalba a răspuns:

Liceenii, legaturi bolnavicioase si cred ca si 4, 3, 2 (desi nu l`am vazut).

| costymaximus a răspuns:

Mihai Viteazu

| Brotacelu a răspuns:

Nea Marin miliardar

| miauu a răspuns:

Nunta muta

| LoveMusic a răspuns:

Aniela :X

| NimeniAlta a răspuns:

Liceeniilove struck

| Butsilee a răspuns:

Margelaturolling on the floor
glumesc thinking
pacalathinking

| cipri08 a răspuns:

Nea Marin miliardar e cel mai bun dupa parerea mea

| lencikk a răspuns:

Liceenii, si toate filmele cu gheorghe dinicabig grin

| Minty a răspuns:

Liceeni, pistruiatu, ala cu comisarul Moldovan nu mai stiu cum se numeste, secretul mariei, vocea inimii, lacrimi de iubire, iubire ca in filme...

| georggyy a răspuns:

Poveste de cartierbig grin

| cutache a răspuns:

Balanta, asfalt tango...

| Biir a răspuns:

Liceeni si seriile B. D.

| Sorin_8158 a răspuns:

Enigma otiliei si cu gheorge dinica

| Delyaa a răspuns:

Aniela

| Ioana22B a răspuns:

Liceeni:Xlove struck:Xclar:X

| Nuuu a răspuns:

Seria BD

| ionoion a răspuns:

Morometii.

| Matusha a răspuns:

Operatiunea monstrul cu Toma Caragiu si Marin Moraru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-a impresionat 'Nunta muta'.