Ce film romanesc de dupa 2000 v-a placut cel mai mult?

Saptamana trecuta s-a lansat în cinematografele din Romania o colectie de trei scurtmetraje, grupate sub numele de Hot Shorts. Noua, la Blog de Cinema, ne-a placut destul de mult. Arata ca regizorii romani pot face si filme pentru spectatori. Nu spunem ca sunt exceptionale, ci ca sunt suficient de bune pentru a atrage publicul în salile de cinema.

Voua ce film romanesc de dupa 2000 v-a placut cel mai mult si doriti sa-l recomandati si altora?

Iata cinci exemple de la noi, filme ce s-au lansat anul acesta sau anul trecut:

Crulic – drumul spre dincolo (2011)

Regia: Anca Damian

cinemaMetru=86%

Încasari: 7.023 lei

Spectatori: 1.331

Din dragoste, cu cele mai bune intentii (2011)

Regia: Adrian Sitaru

cinemaMetru=83%

Încasari: 32.393 lei

Spectatori: 4.621

Toata lumea din familia noastra (2012)

Regia: Radu Jude

cinemaMetru=79%

Încasari: 26.806 lei

Spectatori: 6.287

Aurora (2010)

Regia: Cristi Puiu

cinemaMetru=68%

Încasari: 19.752 lei

Spectatori: 4.159

Loverboy (2011)

Regia: Catalin Mitulescu

cinemaMetru=55%

Încasari: 180.098 lei

Spectatori: 12.042

Blogdecinema.ro

68 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

Ho Ho Ho si Nasa.
Dar cel mai mult imi place Nasa.

| DEBrown a răspuns:

Garcea si oltenii (2002)

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nunta Muta. Acum...nu stiu fix in ce an e facut, dar mi-a placut ala.

| Dumnezău a răspuns:

-Da-ti va rog trei mii de dolari.
-Trei mii de dolari? Asa-mi ceri tu mie trei mii de dolari,dupa cate te-am invatat?
-Dati-mi! Va rog,am nevoie!
-Are nevoie! Te las corigent,domnule profesor. Pune mana si repeti materia din urma! Vino la mine si impresioneaza-ma, emotioneaza-ma, stoarce-mi o lacrima. Vorbeste-mi de saraca fetita cu chibrituri pe care vrei s-o ajuti tu.Ce ii lipseste ei...O blanita, un apartamentel...

-MANA INTINSA CARE NU SPUNE O POVESTE NU PRIMESTE POMANA! FII PROFESIONIST, CE DRACU!

| DraGfirE a răspuns:

Memorialul durerii

| Noone4u a răspuns:

Loverboy

| AdiSR a răspuns:

Filantropica,
4 luni, 3săptămâni şi 2 zile

| Gεσяgιαηαα a răspuns:

Poveste de cartier blushing

| PotatoMustDie a răspuns:

Mie imi plac mai mult animatiile. Astia de la Pixar fac cele mai misto filme de animatie: Brave, Cars (1 si 2), Toy Story (toate), Wall-E, Ratatuille, The Incredibles, Nemo, Monsters Inc. etc etc etc. Dar daca vrei romanesti stiu destule: Tatal fantoma, Visul lui Adalbert, Ultimul corupt din Romania, Eu când vreau să fluier, fluier, Ursul, Le concert, Amintiri din Epoca de Aur 1 - Tovarăşi, frumoasă e viaţa!, Amintiri din Epoca de Aur 2 - Dragoste în timpul liber, Nunta mută.

Răspuns utilizator avertizat
| iulianr a răspuns:

-Portretul luptatorului la tinerete
-Filantropica

| ScarryD a răspuns:

Nasa.winking Restul sunt si ele bunicele, dar...

| NoShit a răspuns:

Eu cand vreau sa fluier, fluier.

| Alexanderrrrr a răspuns:

Amintiri din Epoca De Aur big grin

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mă crezi dacă-ți spun că nici unul?

| faramatania a răspuns:

Filantropica (2002)
Dar, probabil, am să mă uit şi la cele enunţate în întrebare.laughing

| Woodenpints91 a răspuns:

Filantropica

Filmele postate în întrebare, sunt doar "noutăţi", făcute special pentru a lua ochii publicului şi pentru încasările din cinematografe, niciunul nu depăseşte condiţia de film sub-mediocru.

| mixxjim a răspuns:

Nunta muta

| W3R4 a răspuns:

3 frati de belea!
E chiar belea filmu'! laughing

| AliGab a răspuns:

Binecuvantata fii inchisoare (2002): http://www.youtube.com/watch?v=VFZ5aVTsN1Q

| Anonima264 a răspuns:

Nu imi cam place nici un film romanesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Memorialul Durerii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vacanta mare

Răspuns utilizator avertizat
| Iяiηα a răspuns:

Nea Marin Miliardarlaughing)

| AlinnutSsa a răspuns (pentru Iяiηα):

Nea Marin Miliardar a aparut in 1979. Iar intrebarea zice +2000. Oricum si mie mi-a placut, mult. A fust funny love struck

| Iяiηα a răspuns:

Nu,acum serios, de la 2000 incoace nici unul, inainte de 2000 erau filme mai bune

| s3v3n7 a răspuns:

Garcea si Oltenii. Un film de exceptie

Răspuns utilizator avertizat
| AlexCătălin21 a răspuns:

Filantropica.

| Synapse a răspuns:

Sa spunem....Milionari de weekend sau Marfa si banii.Mi-au placut amandoua, dar inclin spre Milionari de weekend.