| afrodita3333 a întrebat:

Pot avea internet pe telefon gratis de la laptop? Cum? Telefonul este HTC sensation.

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Intai trebuie sa creezi retea "ad hoc" pe calculator... cum am zis mai sus acolo tu alegi numele si parola
la parola mai sunt doi parametri... vezi si cum pui parola:
http://www.tpu.ro/......elefon-nu/

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

E 80 lei un router wifi de o calitate ok(cel d emai jos nu e compatibil asdl).
http://profitshare.ro/l/317988
Nu merita sa te complici, ca nu e o avere un router wifi in zilele noastre.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Trebuie să ai Wireless în casă şi te conectezi direct cu telefonul.
Pentru laptop nu ştiu cum stă treaba exact.
Pa-pa.

| DeejayAndr3y a răspuns:

Hei!
Iti trebuie wireless.happy Sa poti sa te contectezi prin Wi-fi!

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Cablu de internet care intra in calculator il bagi intro priza cu 2 iesiri dn care una intra la laptop si una intr-un modem hot spot wi-fi care transforma semnalu din cablu in semnal wi-fi si ai semnal oriunde in casa.Eu stau in bloc cu 2 etaje (asociatie) si vecinu de vizavi si-a lua "hotspot splitter wi-fi" si cand a venit cu laptopul la mine, a prins semnalul desi sunt mai mult de 20 m (care se zice ca e raza de actiune in interior) si a trecut prin 3 pereti de rezistenta a blocului grosi de 30 cm fiecare deci ai avea net in toata casa, oricand (daca nu se ia curentu), pe oricate aparate.

| NGheorghe a răspuns:

Da,
mergi in Control panel si deschizi "Network and Sharing center", apoi alegi "setup a new connection" si din lista alegi "setup a wireless ad hoc" unde alegi un "nume" si ce parola vrei... si apoi cand ii gata pe telefon iti apare reteaua si te conectezi la ea cu acelasi password.
Atentie: mi se pare ca pe calculator mai trebuie sa mergi pe reteaua creata si dai clik dreapta alegi "properties" si bifezi casuta cu "sharing internet conection" altfel ai doar acces local (la fisierele din laptop sau smart)

| afrodita3333 explică (pentru NGheorghe):

Nu pot sa pun parula, orice parola dau nu e buna;( Cum sa fac?

| NGheorghe a răspuns (pentru afrodita3333):

Intai trebuie sa creezi retea "ad hoc" pe calculator... cum am zis mai sus acolo tu alegi numele si parola
la parola mai sunt doi parametri... vezi si cum pui parola:
http://www.tpu.ro/......elefon-nu/

| Buburuzăăăă a răspuns:

Prin progamul wi-fi si te conectezi la laptop cu telefonul! Funda? pls

| M13ana a răspuns:

Aaa nu prea cred ca poti poate prinzi wi-fi dar nu de la laptop cel putin asa cred.