| baiatuldinbrasov112 a întrebat:

Linux vs Windows?

Vreau sa imi pun linux sa vad cum e...cum vi se pare Linux-ul?

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Linux e de fapt un nucleu de instructiuni realizat de Linus Torvalds sub licenta GNU, adica liber. Peste acest nucleu si cu ajutorul lui, alte entitati comerciale sau necomerciale au adaugat aplicatii care sa fie utile pentru user, cum ar fi: un explorator de fisiere de sistem, un browser, un vizualizator de documente, un editor de documente, samd si toate impreuna constituie o distributie linux, acestei distributii, in mod comun, dar oarecum eronat i se spune system de operare linux. In fapt exista mai multe astfel de distributii, dar exista o cerinta: o aplicatie facuta sa ruleze pe linux trebuie sa ruleze pe toate distributiile linux, fara exceptie, sau sa aiba versiuni specifice pentru acelea pe care nu ruleaza versiunea standard. Acum din perspectiva userului de desktop, distributiile astea functioneaza ca si o clasa de sisteme de operare, astfel cum toate os-urile de la Microsoft se numesc Windows, tot asa toate cele de la Canonical se numesc Ubuntu, iar cele de la Oracle se numesc Oracle Linux, si tot asa. Fiecare astfel de distributie are mai multe versiuni si mai multe scheme de suport pentru update-uri. O scurta enumerare a acestor distributii, doar cele mai folosite: Ubuntu (cu variantele Kubuntu, Xubuntu si Lubuntu), Open SUSE, Linux Mint, Fedora, Arch Linux, ElementaryOS, si multe altele. Trebuie sa mai spun ca in momentul de fata Ubuntu a publicat si o versiune de Ubuntu Mobile pentru telefoane si tablete, iar Android este de fapt un nucleu linux cu interfata construita in Java si cu aplicatii specifice pentru device-uri mobile. De asemenea linux, in varianta linux embeded se regaseste in foarte multe device-uri, inclusiv in cele din aeronave sau vapoare, ori de cate ori folosesti ceva electronic dintr-un avion e foarte posibil sa accesezi un device linux, cel mai folosit server de web, ce administreaza peste 80% din tot internetul e un server linux si se cheama Apache Server. In concluzie, ca si recomandare, daca ai cel putin 4 GB de RAM pune-ti Ubuntu 14.04 LTS pe 64 biti, daca ai doar 2 GB alege in functie de preferinte intre Ubuntu 12.04 LTS pe 32 biti sau un Linux Mint Maya, daca vrei ceva mai asemanator cu Windowsul (TaskBar, Start Menu, chestii de astea), daca ai sub 2 GB RAM si Proc unicore atunci vezi intre Xubuntu si Lubuntu, care-ti place mai mult. Am un comp cumparat pe vremea cand 512 Mb de RAM era super tare, nu tin minte anul, iar versiunea 12 de Lubuntu merge fara probleme pe el, asa ca... Daca compul e mai vechi urmareste sa descarci imaginile alternative nu cele implicite. PS: Distributiile Ubuntu pot fi instalate foarte usor in dual boot folosind instalatorul wubi din kit. La fel, nu stiu daca toate, dar foarte multe distributii pot fi incercate in modul LiveCD adica faci un CD cu kitul de instalare (ca la windows), iar sistemul poate rula direct de pe CD fara sa instalezi nimic initial. Desigur sesiunea respectiva este demonstrativa si nu retine nimic din datele userului. Variantele de tip alternativ nu suporta LiveCD.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inca nu am folosit.Am auzit ca e mai bun decat Windows.Din anumite puncte de vedere.Am sa urmaresc intrebarea sa vad parerile celor care il folosesc.O zi buna!

| baiatuldinbrasov112 explică (pentru darrio2007):

Daca imi voi pune linux, te voi anunta!

| darrio2007 a răspuns (pentru baiatuldinbrasov112):

Ok.Mersi.O seara buna in continuare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Linuxul il pui in momentul in care stii sa il folosesti. o sa fie complicat sa gasesti versiuni de aplicatii compatibile cu linux, sa nu te astepti sa pot instala jocuri sau orice alta aplicatie care ruleaza pe windows. Aplicatiile au versiuni speciale de linux si nu mereu instalarea se face atat de simplu precum in windows.

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

No shiet? De Ubuntu Software Center ai auzit? Pentru gogu sclipici-ul mediu e mai simplu de folosit un Linux decit sa se chinuie cu Windowsu'.

| StefanKogut a răspuns:

Linux e free, Windows nu. Desi in Romania aspectul acesta nu prea conteaza, dar nu pentru ca nu stim ce sa facem cu banii, el ascunde de fapt altceva: linux se bazeaza pe comunitate pentru a se dezvolta, orice utilizator are access la sursa tuturor librariilor si executabilelor din linux, le poate modifica cum doreste, poate contribui la imbunatatirea aplicatiilor, samd. Acest lucru face ca linuxul sa fie mai putin spre deloc predispus la limitari de acces. Windows-ul e o platforma cu sursa inchisa, utilizatorii nu au acces la sursele aplicatiilor pe care le folosesc si nu le pot modifica pentru a raspunde nevoilor lor specifice, manufacturierul(Microsoft) are control total asupra a ce poate sau nu poate un user sa faca in cadrul platformei. Cu alte cuvinte Windows-ul isi propune sa scoata bani de pe urma utilizatorilor, linux-ul nu. Desigur ca se pot face aplicatii cu sursa inchisa si/sau contra cost si pentru linux, dar intotdeauna va exista si o varianta free si open source a unei aplicatii care face acelasi lucru ca si cea cu bani. De altfel cerintele de licentiere pentru linux obliga un developer sa asigure si o versiune free si open source a produsului. Un exemplu edificator este cum Microsoft a migrat Office-ul de la desktop standalone app (o singura plata) la coud app (un model de subscriptie), acelasi lucru s-a intamplat si cu Adobe si produsele lor, dar exista pentru linux variante 100% gratuite si care fac exact acelasi lucru. In concluzie gratuitatea si faptul ca linux este open source nu inseamna in primul rand economie de bani cat independenta userului fata de manufacturier.
PS: Folosesc Ubuntu 14.04 LTS 64Biti, si sunt foarte multumit.

| baiatuldinbrasov112 explică (pentru StefanKogut):

Multumesc mult pentru raspunsul dezvoltat... Am o intrebare (fiind obisnuit NUMAI cu Windows) cam cum sunt versiunile gen Win200/Xp/Vista/7 samd. si Ubuntu este Linux. sunt un pic bagat in ceata.,, :?

| baiatuldinbrasov112 explică (pentru baiatuldinbrasov112):

Adica, mai concret, cam care e scara evolutiilor

| StefanKogut a răspuns (pentru baiatuldinbrasov112):

Linux e de fapt un nucleu de instructiuni realizat de Linus Torvalds sub licenta GNU, adica liber. Peste acest nucleu si cu ajutorul lui, alte entitati comerciale sau necomerciale au adaugat aplicatii care sa fie utile pentru user, cum ar fi: un explorator de fisiere de sistem, un browser, un vizualizator de documente, un editor de documente, samd si toate impreuna constituie o distributie linux, acestei distributii, in mod comun, dar oarecum eronat i se spune system de operare linux. In fapt exista mai multe astfel de distributii, dar exista o cerinta: o aplicatie facuta sa ruleze pe linux trebuie sa ruleze pe toate distributiile linux, fara exceptie, sau sa aiba versiuni specifice pentru acelea pe care nu ruleaza versiunea standard. Acum din perspectiva userului de desktop, distributiile astea functioneaza ca si o clasa de sisteme de operare, astfel cum toate os-urile de la Microsoft se numesc Windows, tot asa toate cele de la Canonical se numesc Ubuntu, iar cele de la Oracle se numesc Oracle Linux, si tot asa. Fiecare astfel de distributie are mai multe versiuni si mai multe scheme de suport pentru update-uri. O scurta enumerare a acestor distributii, doar cele mai folosite: Ubuntu (cu variantele Kubuntu, Xubuntu si Lubuntu), Open SUSE, Linux Mint, Fedora, Arch Linux, ElementaryOS, si multe altele. Trebuie sa mai spun ca in momentul de fata Ubuntu a publicat si o versiune de Ubuntu Mobile pentru telefoane si tablete, iar Android este de fapt un nucleu linux cu interfata construita in Java si cu aplicatii specifice pentru device-uri mobile. De asemenea linux, in varianta linux embeded se regaseste in foarte multe device-uri, inclusiv in cele din aeronave sau vapoare, ori de cate ori folosesti ceva electronic dintr-un avion e foarte posibil sa accesezi un device linux, cel mai folosit server de web, ce administreaza peste 80% din tot internetul e un server linux si se cheama Apache Server. In concluzie, ca si recomandare, daca ai cel putin 4 GB de RAM pune-ti Ubuntu 14.04 LTS pe 64 biti, daca ai doar 2 GB alege in functie de preferinte intre Ubuntu 12.04 LTS pe 32 biti sau un Linux Mint Maya, daca vrei ceva mai asemanator cu Windowsul (TaskBar, Start Menu, chestii de astea), daca ai sub 2 GB RAM si Proc unicore atunci vezi intre Xubuntu si Lubuntu, care-ti place mai mult. Am un comp cumparat pe vremea cand 512 Mb de RAM era super tare, nu tin minte anul, iar versiunea 12 de Lubuntu merge fara probleme pe el, asa ca... Daca compul e mai vechi urmareste sa descarci imaginile alternative nu cele implicite. PS: Distributiile Ubuntu pot fi instalate foarte usor in dual boot folosind instalatorul wubi din kit. La fel, nu stiu daca toate, dar foarte multe distributii pot fi incercate in modul LiveCD adica faci un CD cu kitul de instalare (ca la windows), iar sistemul poate rula direct de pe CD fara sa instalezi nimic initial. Desigur sesiunea respectiva este demonstrativa si nu retine nimic din datele userului. Variantele de tip alternativ nu suporta LiveCD.

| Şaptepăcate a răspuns:

Poti sa incerci o varianta Live fara a instala sa vezi cum merge, recomand ubuntu. Putina documentatie este necesara inainte daca nu vrei sa pierzi tot ce ai pe calculator. Descarci Unebotin bagi un stick, alegi versiunea si o pune el