| troleibuz a întrebat:

Cum vi se pare Linux? Poti face ceva pe Windows ce nu poti face pe Linux?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Linuxul e misto dar nu pentru cei care vor sa se joace

| NLS a răspuns:

Daca doresti jocuri sau programe mai speciale (de proiectare de exemplu, poti sa uiti de Linux. Fie nu vor merge deloc, fie vor merge cu ajutorul unor trickuri sau programe aditionale, insa de cele mai multe ori iti complici existenta si experienta e oribila).

Daca doresti doar modelare si animatie, e perfect, pentru ca exista Blender.
Daca doresti editare video, exista DaVinci Resolve, sau, din nou - Blender.

Doresti editare foto la nivel de hobby? Exista The GIMP.
Daca vrei mai mult, ai nevoie de Windows.

Universul Linux are deocamdata un market share redus, si producatorii de software mai serios nu sunt interesati sa produca versiuni si pentru acesta, pentru ca ar lucra in pierdere.
In plus, utilizatorii casnici sunt obisnuiti sa primeasca totul gratis in Linux, puțini vor cumpara software contracost pentru.

| Zuzu1991 a răspuns:

Marea majoritate zdrobitoare a jocurilor
poti sa faci orice altceva, dar cand e vorba de jocuri e deosebit de slab
si macos-ul e la fel, cu toate ca fiind biz, sunt mult mai multe jocuri portate pe el, insa problema e DirectX-ul, care pe PC-uri face jocurile sa mearga mult mai bine decat orice altceva
la un moment dat am reusit sa pun pe un system linux, macos si windows, iar jocul counter strike source, are un benchmark si e portat pe toate 3 os-urile, ei bine in windows 150fps, in macos 61fps si in linux 55fps

| flixbuster a răspuns:

Cum vi se pare motocicleta fata de masina? Same thing. Ambele te duc pe drum din punctul A in punctul B dar au comenzi diferite chiar daca au tot roti, directie, frana, acceleratie.

Asa si cu OS-urile. Si Linux si Windows sunt OS-uri foarte bune si sigure daca sunt instalate/configurate/mentinute corect. Depinde de nevoia ta ca sa decizi care e cel mai bun.

Cazul meu concret, ca exemplu: le folosesc pe ambele in urmatorul aranjament: host OS Xubuntu 20.04 64-bit. Apoi VirtualBox si in el mai am vreo 5 VM-uri Windows (de la NT 4.0 si 2000 pana la 8.1 si 10) si vreo 3 VM-uri Linux. Acestea sunt nevoile mele si asa e cel mai bine pentru mine.

Nu ma joc asa ca nu am nevoie de Windows ca host pentru performanta maxima in jocuri. Am cumparat un SSD bun - ajuta enorm, imi pornesc VM-urile de Windows ca guest mai repede decat imi porneau pe HDD ca host.

Poate nevoia ta e de gaming si atunci e mai usor pe Windows. Poate ai nevoie de ambele pe bare metal si atunci dual boot. Efectiv depinde de nevoile tale. Daca faci doar browsing de net, ceva office, filme si muzica atunci e perfect doar Linux.

Un OS e doar o unealta care iti permite sa exploatezi resursele hardware si sa-ti executi programele de care ai nevoie.

Nota speciala: consider Windows 10 foarte instabil din cauza feature-update-urilor (= upgrade-uri) din 6 in 6 luni. Pentru mine e doar un beta-version perpetuu. Am decis ca Windows 10 nu va pupa instalare bare-metal pe PC-urile pe care le folosesc personal, ever - doar in VM. E alegerea mea, cine il vrea pe bare-metal (= majoritatea) il instalez - ca pe banii lui omul primeste ce-si doreste.

| frunzarescu a răspuns:

Linux este foarte bun dar si foarte frustant.
Pro: necesita resurse hardware mai putin performante, ruleaza rapid, este gratuit (nu ai nevoie de licenta), indinspensabil pentru cei care fac hack, programatori sau testare securitate.
Contra: - te dispera cand vrei sa instalezi un program, unele se instaleaza facil, altele depind de alte programele care necesita instalare sau modificarea fisierelor de sistem.
- trebuie sa scrii majoritatea comenzilor din tastatura, manual, in consola;
- o mica eroare de instalare iti poate da peste cap sistemul si trebuie sa reinstalezi Linux-ul de la zero;
- ca sa nu reinstalezi, trebuie sa pierzi timpul pe site-uri sa descoperi remedierea problemei.
- daca vrei gaming, i-ati adio de la linux;
- nu are toate driverele pentru periferice sau componente.
In concluzie trebuie sa stapanesti foarte bine Linux sa nu ai astfel de probleme.
Pentru un incepator este foarte frustant!