| NimeniAltulDecatEl a întrebat:

Vă salut, știți momentul ăla când te uiți la soare și apoi parcă îți ia vederea iar când închizi ochi vezi parcă o pată albă așa apoi îți revii, ei asta am pățit și eu doar ca nu m-am uitat la soare sau altceva care să fie strălucitor iar aceasta nu mai dispare ce aș putea să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Tot de pe internet :

,, Dacă observi o pată gri cu ochiul, este important să consulți un medic oftalmolog pentru o evaluare adecvată. Există mai multe posibile cauze pentru această senzație, iar un specialist poate determina ce se întâmplă și poate oferi sfaturi sau tratament corespunzător.

Unele dintre cauzele posibile includ:

Maculopatie solară: Dacă ai privit direct la soare sau la o sursă strălucitoare, lumina intensă poate provoca o arsură la nivelul retinei, ceea ce poate duce la formarea unei "găuri" în retina. Aceasta poate provoca senzația de pată albă sau gri.
Floaters (muște volante): Floaters sunt mici particule sau fibre care plutesc în interiorul ochiului și pot crea senzația de pete sau puncte gri. Acestea pot fi normale, dar uneori pot indica și alte probleme oculare.
Degenerescența maculară: Aceasta este o afecțiune comună la persoanele în vârstă și poate provoca deteriorarea zonei centrale a retinei (macula). Simptomele pot include vedere încețoșată sau apariția de pete gri în câmpul vizual.
Alte afecțiuni oculare: Glaucomul, cataracta sau alte probleme oculare pot provoca senzații de pată sau pete în câmpul vizual.
,,

Eu te-as sfatuii sa mergi la un doctor oftalmolog sa vada ce ai.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Undeva te-ai uitat dar nu spui.

| sweetys a răspuns:

Dispare dupa 20 - 30 minute. Se mai numeste migrena cu aura, sau mai bine zis migrena oarba, asta daca nu te doare si capul. Am pățit-o de cateva ori. Poti merge la un doctor oftalmolog.

| NimeniAltulDecatEl explică (pentru sweetys):

Ideea este ca nu m-am uitat la soare spuneam ca un exemplu

| sweetys a răspuns (pentru NimeniAltulDecatEl):

Am inteles. Nu e nevoie sa te uiti la soare. Apare din senin

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Salut.
De pe internet :

,, Acest fenomen se numește maculopatie solară. Când privești direct la soare sau la o sursă strălucitoare, lumina intensă poate provoca o arsură la nivelul retinei. Această arsură poate afecta gravitatea acuității vizuale și poate duce la formarea unei "găuri" în retina, ceea ce, în unele cazuri, poate duce chiar la orbire Dacă ai experimentat deja această senzație de pată albă, este recomandat să consulți un medic oftalmolog pentru evaluare și sfaturi suplimentare,,
Deci mergi pana la oftamolog sa vada situatia ta, daca ochii tai sunt afectati.

| NimeniAltulDecatEl explică (pentru HUAWEHUAWE):

Salut, uite acum am încercat ceva și am constat ca am problema la ochiul drept, când închid ochiul stâng văd doar cu ochiul drept asta e clar dar la mine se întâmplă însă ca văd o pată grii oriunde aș privi și nu văd nimic mai pe scurt, crezi ca ma poți ajuta?

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru NimeniAltulDecatEl):

Cu placere!
Sper sa n-ai nimic si sa fie o problema trecatoare.
Bafta

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru NimeniAltulDecatEl):

Tot de pe internet :

,, Dacă observi o pată gri cu ochiul, este important să consulți un medic oftalmolog pentru o evaluare adecvată. Există mai multe posibile cauze pentru această senzație, iar un specialist poate determina ce se întâmplă și poate oferi sfaturi sau tratament corespunzător.

Unele dintre cauzele posibile includ:

Maculopatie solară: Dacă ai privit direct la soare sau la o sursă strălucitoare, lumina intensă poate provoca o arsură la nivelul retinei, ceea ce poate duce la formarea unei "găuri" în retina. Aceasta poate provoca senzația de pată albă sau gri.
Floaters (muște volante): Floaters sunt mici particule sau fibre care plutesc în interiorul ochiului și pot crea senzația de pete sau puncte gri. Acestea pot fi normale, dar uneori pot indica și alte probleme oculare.
Degenerescența maculară: Aceasta este o afecțiune comună la persoanele în vârstă și poate provoca deteriorarea zonei centrale a retinei (macula). Simptomele pot include vedere încețoșată sau apariția de pete gri în câmpul vizual.
Alte afecțiuni oculare: Glaucomul, cataracta sau alte probleme oculare pot provoca senzații de pată sau pete în câmpul vizual.
,,

Eu te-as sfatuii sa mergi la un doctor oftalmolog sa vada ce ai.