| autodidact a întrebat:

Vă salut! O întrebare simplă și la obiect. Pâinea îngrașă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Tocmai tu a tot stiutorul ai dat cu bata in balta. Nici un aliment nu ingrasa in mod specific, poti manca numai slanina si sa slabesti daca aportul caloric este in deficit sau te mentii slab daca aportul caloric este cel pe care il ai de obicei.
Ca sa te ingrasi trebuie sa ai un aport caloric mai mare decat de obicei.
Poti manca paine alba zilnic daca te raportezi la consumul caloric pe care il ai de obicei si nu te vei ingrasa.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Și dacă depășești consumul caloric tot eu am dreptate. Hahaha

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Acu ai dat cu mucii in fasole.

| dullcat a răspuns:

Cea cumparata din magazin, care se face ca buretele si nu este deloc nutritiva sau satioasa, da, e posibil sa te ajute sa pui in plus daca mananci mai mult decat recomandarea zilnica.Acum, depinde de fiecare persoana in parte si, mai ales, depinde ce se afla pe langa acea paine, in farfuria ta.

Pe mine nu m-a ajutat cea alba deloc (aveam eu o perioada cand doream sa pun niste kg :))).Pot spune ca nici nu mai mananc de multi ani decat facuta in casa, cu faina integrala si chiar seminte, cat mai des cu putinta.

https://www.dcmedical.ro/......38290.html

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde si de cantitate, dar in general carbohidratii te umfla. Simplu.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să consumi pâine neagră, integrală. Aceasta îți va oferi sațietate. Astfel vei mânca mai puțină pâine și vei dobândi și mai multe vitamine.

Pâinea albă nu este sațioasă. Mănânci până te umflii în burtă dar tot nu te saturi.
Alții spun că se satură și cu doi covrigi făcuți din pâine albă. Dar aceștia nu au făcut decât să-și obișnuiască stomacul prin educație greșită, lipsind totodată organismul de nutrienții care îi oferă pâinea integrală.

| Hyperion7 a răspuns:

Da, pentru că pâinea are carbohidrați, iar carbohidrații in contact cu saliva se transforma in zaharuri.
Zaharuri care evident că îngrașă.
Plus că pâinea din comerț conține și zahăr adăugat ca sa o mențină moale(zaharul absoarbe apa).
Deci da

| ReddY25 a răspuns:

Da,desigur

| mODIN a răspuns:

Toate alimentele ingrasa daca mananci mai multe calorii decat consumi.

Aia care zic ca painea, in mod specific, ingrasa mai mult ca altele, sa-mi explice de ce bodybuilder ca Greg Doucette o recomanda ca sursa principala de carbohidrati rolling on the floor

| Lupică27 a răspuns (pentru mODIN):

Nu ai cui sa-i spui frate, a fost intrebarea asta pusa de zeci de ori, explicatia fiind mereu aceeasi ei continua sa intrebe...

| DeMicUnCălător a răspuns:

Cantitate îngrașă.

| Robert2526 a răspuns:

Nu ingrasa, din contra, iti da senzatie de satietate, daca mananci fara paine, o sa mananci mai mult

| ILikeBlackCats a răspuns:

Acum depinde si cat mănânci. Mie mi se pare ca pâinea care nu ingrasa asa tare si te mai si satura e pâinea făcută in casa, in care stii exact ce ai pus. Pâinea din comerț e mai "periculoasa", pentru ca conține si zahar (adăugat) si cine stie ce alte bazaconii

| Madaxo97 a răspuns:

Depinde de cantitate, daca mănânci o pâine(franzelă) pe zi, atunci da, îngrașă. Daca mănânci 2, 3 felii pe zi, nu îngrașă.

| DarknLight a răspuns:

Foarte mult. happy

| Scotianca a răspuns:

Painea alba da. Eu mananc cu secara.

| filin a răspuns:

Pâinea poate contribui la creșterea în greutate dacă este consumată în cantități de neam prost.

| ___MCFx a răspuns:

Pâinea nu îngrașă în mod direct, însă totul depinde de cantitatea consumată și de ce însoțești pâinea. Dacă mănânci pâine în cantități mari sau o combini cu topping-uri bogate în calorii, s-ar putea să contribuie la creșterea în greutate. Este important să ai o alimentație echilibrată și să incluzi pâinea într-un mod moderat în dieta ta. Important este să te bucuri de mâncare într-un mod sănătos și echilibrat!? ️‍♂️