| Lupică27 a întrebat:

Va salut, a avut cineva deficienta de Vitamina D3? Dau cineva pe care cunoasteti voi? Daca da, ce simptome ati avut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru carența vitaminei D3 este recomandat sa stai mai mult la Soare, cum vine vara la tricou, maieu si te expui des, asa iti iei sursa naturala de vitamina D3
bineinteles este indicat in cazul tau sa iei si suplimente alimentare!

recomand si un articol util https://www.drmax.ro/articole/carenta-vitamina-d-cauze-simptome-tratament

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Buna! Am Hashimoto și in general la autoimune apare și deficienta de vitamina D. Iau vitamina D3 de 2000 de unități, curand probabil și de 4000. Eu sunt foarte obosita, asta cred ca ar fi un singur simptom. Nu mi dau seama dacă este din cauza Tiroidei sau de la deficitul de vitamina d3.

| randomuser009 a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

Vitamina D moduleaza raspunsul imun, omul poate face boala si daca are acea vitamina in valori normale, dar in general simptomele sunt mai putin severe la cei care nu au deficenta, sau putin severa.
Boala nu a dat deficienta, si deficienta desi nu a dat boala,(niciodata deficienta de vit D, nu da o boala autoimuna singura, trebuie sa mai fie factori genetici sau factori de mediu)

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru randomuser009):

Stii sa citești? Am zis IN GENERAL!

| randomuser009 a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

Am oferit doar o explicatie la acel general, de ce sunt atatia cu carenta la cei cu boli autoimune, aia a fost ca sa nu se inteleaga ca vitamina D da boala(partea la care poate faci referinta, si crezi ca nu am luat aminte ca ai zi "general")
Pe scurt am zis, ca lipsa ei creste riscul, si de aceea apare mai frecvent la cei cu boli autoimune, dar si la populatia generala, jumatate au macar deficienta.

| randomuser009 a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

Imi pare rau daca mesajul a dat impresia, ca nu am citit tot ce ai scris.

| randomuser009 a răspuns:

Deficienta de vitamina D3, acum au aproape jumatate de oameni sufera de aceasta deficienta, si, simptomatologia apare daca deficienta e mai severa, dar daca e putin scazuta vitamina D3, nu prea il poti deosebi pe cel cu deficit D3 putin scazuta de un om sanatos.
Daca vrei sa te verifici, fa niste analize, si apoi poti lua niste suplimente, dar conform unor studii, acea deficienta, e globala, e cea mai comuna deficienta.

| Lupică27 explică (pentru randomuser009):

Salut, la mine nu e din alimentatie e din cauza abuzului de alcool pe durata a cativa ani.
De ani de zile aveam probleme cu genunchii, initial am crezut ca e de la sala, eu facand sala cu ani inainte. Imi pocneau la fiecare miscare si simteam o slabicine acolo, mai rau ca unu de 80 de ani, dupa care au venit si turele de noapte de la servici concomitent cu consumul de alcool, au inceput sa apara probleme digestive, palpitatii puternice ale ochilor si mai ales ale muschilor, aveam cate o palpitatie de muschi care ma tinea ore in sir, vedere blurata, ameteli, incapacitate de vorbire, dezechilibru al mersului in timpul ametelilor(astea rar), depresie severa, anxietate severa, acnee, urinari dese, pierdere a masei musculare la un moment dat crezusem ca am ciroza, pierdusem cateva kilograme bune numai muschi, eu fiind oleaca mai musculos. Probleme grave ale somnului care nu raspundea la niciun tratament meicamentos, efectiv nu puteam mentine durata somnului mai mult de o ora ca ma trezeam, palpitatii.
Am umblat prin doctori, analize peste analize, la cardiolog, la gastroenterolog, la una, la alta si nu imi gasea nimic, pana la urma am inceput sa iau spirulina si simptomele majoritatea au intrat in remisie dar o parte au ramas.
De curand iau vit d3 de 2000 cate 2 pe zi si vad o imbunatatire semnificativa a simptomelor mai ales al somnului, dintr-o plesneala am descoperit ce am.
Am umblat pe la doctor

| Lupică27 explică (pentru randomuser009):

Mi-am dat seama ca deficienta e din cauza alcoolului pentru ca dupa baute aveam dureri musculare, articulare, spamse musculare si acnee pe fata.