| Anonimusrocraft a întrebat:

Salut(x2), la degetul mare de la piciorul drept in partea dreapta am puroi si sunt umflat(unghia e dreapta, nu ma impunge). Ceva ce as putea sa fac fara sa merg la doctor(m-am saturat de spital)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te înțeleg că te-ai săturat de spital.
Ai acum o problemă, care sau o rezolvi singur, sau dacă se agrevează tot la medic ajungi dar cu complicații.
Dacă undeva în zona apropiată de piele există puroi, organismul luptă cu el. Țesutul inflamat este semnul luptei pentru eliminarea puroiului. Dacă buba este aproape de piele, pielea se subțiază în acea zonă, și în final poate să apară o bășică care se rupe de la sine și puroiul este eliminat, sau poți dta forțarea ruperii cu un ac de siringă steril, apoi presare puternică, curățare ca să elimini puroiul ca să nu mai rămână și pansare.
Dta nu poți face asta căci este inflamat țesutul de sub unghie.
Este puțin probabil să treacă de la sine. Trebuie făcut ceva. Dta nu ai acces acolo sub unghie. Nici tratament local deasupra unghiei nu este eficace acolo dedesubt.
De ce trebuie acționat. Dacă organismul nu este în stare să elimine singur, infecția se poate extinde la tot degetul sau la picior si atunci nu mai poate fi oprită decât foarte greu sau deloc și există riscul de amputare a piciorului. Este bine să vizualizezi aceasta, cum ar putea să evolueze în rău. Dacă mergi la medic el decide. O neplăcere mică acum, poate să evite o neplăcere mai mare mai târziu. Mai stai câteva zile, fă o baie de picioare în care să pui flori de mușețel, iar dacă nu trece, soluția este la medic.

| Anonimusrocraft explică (pentru sadrian46):

Hei frate, nu am mentionat ca e sub unghie, e langa unghie chiar unde e coltul drep sunt umflat si am puroi

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonimusrocraft):

Atunci e mai simplu, trebuie cum se zice - să se coacă- adică să se umfle până la faza al care se rupe și o poți curăța prin stoarcere. Dar un medic poate cel mai bine să facă ceea ce trebuie. Nu este cazul să lași puroiul să se întindă. Aștepți câteva zile și dacă vezi că nu trece de la sine, un medic este soluția.

| dannyel86 a răspuns:

Exista un motiv pentru care degetul e umflat sau are puroi.
Chiar daca unghia e dreapta, nu inseamna ca in interior nu exista o problema (care nu e la vedere).
Cel mai bine mergi la medic, pentru a aplica tratamentul corespunzator.

| Goete a răspuns:

Aplica-i argint coloidal, il gasesti la farmacii