| Stefan927 a întrebat:

Salut TPU, am o problemă. Am o masea cariata pana la gingie, problema ii ca de ieri seara, ma doare maseaua aia, cand ii aer rece, cand tusesc, cand mestec. Problema ii alta, săptămânile astea nu ma pot duce la un stomatolog, ca am rujeola. Am luat agocalmin, (pentru ca am avut si febra de la rujeola) si paracetamol, dar durerea de masea nu a plecat, am frecat si un usturoi pe masea, dar tot asa m-a durut. Stie cineva un leac babesc bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu te vor ajuta leacurile babesti ci tot interventia medicului, sper sa nu intre vreun user ca cel care intreba daca tamaia este buna pentru durerea de masea! Desi multi folosesc si tamaia in acest sens!
Am inteles situatia ta si de ce nu te poti deplasa la medic deocamdata
Ca si pastile ai putea lua unele AINS-uri precum ketonal sau orice alt medicament care contine ibuprofen (asta pentru ca ai zis ca algocalmin nu a dat rezultate), dar nu iti va garanta nimeni ca va trece, este in functie de cat de 'adanca' este problema in cazul tau particular
Succes!

| dullcat a răspuns:

Buna.E necesar sa stii ca daca e foarte adanca caria cu greu vei reusi sa scapi de durere, de aceea preventia e cea mai importanta, nu sa lasi pana in ultima clipa fiindca uite ce se poate intampla, ajungi in scenarii imposibile si te chinui aiurea.Incearca cu turmeric, la mine a functionat pe o durere superficiala.Presupun ca in acest moment nu ai nimic de pierdut si vrei doar sa mai treaca putin. Sper sa rezisti pana cand ajungi la dentist si sa reusesti sa dormi, ca asta e pacatul cel mai mare la astfel de dureri, devin insuportabile la un moment dat, inclusiv ce iei de la farmacie nu isi mai face efectul.

| relian a răspuns:

Ai frecat cu usturoi zici laughing dar cu menta nu ai frecat laughing esti tare de tot, ce anume sa iti faca usturoiul? Nimic, aia, doar sa iti puta gura a usturoi.
Leac natural, babesc sa nu te mai doara nu prea este, iar medicatie, aia merge doar daca iei asa intruna, adica la stiu si eu cate ore. Iar sa iei asa saptamani dea rindul nu stiu cit de bine este ori cit de efiecent o sa fie.
Daca ai rujeola ce? Te duci asa, doar nu stai sa mori de masea ca ai rujeola.
Suna un dentist, spui ca ai rujeola, si ala o sa iti spuna daca sa mergi daca nu, ce sa iei etc.
Durerea ce ai tu nu trece cu paracetamol, trebuie ceva f puternic, dar nu stiu daca poti lua fara reteta.
Paracetamol ce ai luat este ca si frectia cu usturoi laughing

Ce ai tu acolo, trebuie scos dintele respectiv sau eliminat nervul, nu mai merge doar cu plomba, zic, doar dentistu va vedea cand o sa mergi.
Nu lua antibiotic ce spune cineva ca nu de aia te doare, te doare ca nervul la acel dinte este mai expus, este f aproape, asa ca iti garanetz ca va trebuie scos.

Poti lua ceva de la faramacie mai puternic, dar nu stiu daca o sa iti dea fara reteta.
Sint medicamente puternice pentru durere, dar trebuie sa zica dentistu ce si cit, sa iti dea reteta.
Dar daca iti eleimina nervu nu mai trebuie, atunci eventual iti da un antibiotic si cam astea ar fi, eventual sic eva de durere dar nu cine stie ce.

Eu zic sa suni si sa spui ce ai.

| ioana748 a răspuns:

Pana ajungi la dentist ia Aulin.
Sanatate,

| wolfves a răspuns:

Daca nu are nimeni un raspuns bun aici sau ca sa fi mai sigur(a), atunci poti sa suni dentistul si sa il intrebi pe el. Dentista mea e foarte de treaba si eu asta as face daca as fi in locul tau.

| Andreea17M a răspuns:

In cazul ăsta nu prea ajuta leacurile băbești, am trecut prin același lucru, si timp de o săptămână, pana am ajuns la dentist să-mi scoată nervul, a fost oribil.
Ar trebui sa iti faci programare la dentist, pentru ca e posibil sa fie o infectie ceva pe canal, si atunci nu trece cu leacuri băbești.
Iti recomand sa iei antibiotic