| epikkguyyy a întrebat:

De ce mă simt obosit chiar daca m-am culcat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Asta se intampla in cursul zilei sau cand anume?
si eu si majoritatea daca dormim in cursul zilei, uneori ne trezim mai obositi decat ar trebui
daca te referi ca dimineata te trezesti obosit sau nu poti dormi atunci este cazul sa mergi la medic sa faci o serie de analize, prima data este recomandat sa mergi la medicul de familie si de acolo sa incepi investigatiile!
poate sa fie si doar ceva pe fond stres, sau depresiv de exemplu
au poate sa fie altceva

| epikkguyyy explică (pentru Simpatic):

Când merg la școală deodată mă apucă oboseal

| Simpatic a răspuns (pentru epikkguyyy):

Am inteles! cum am zis, trebuie mers la medicul de familie si sa te tii de investigatii incepand cu el, nu te lasi mergi in medici pana afli cauza si o trateazi!
sanatatea este cel mai de pret lucru pe care il avem!
unii se zbat pentru lucruri materiale, sanatatea merita mult mai multwinking

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o importanta daca te-ai culcat si nu ai avut un somn odihnitor, mai ales daca te culci dupa miezul noptii, cand hormonii vitali cerierului nu s emai produc si esti in deficit, iar dupa multe noti nedorimite se adanceste deficienta si apar probleme psihice si fizice.
"Culcatul" nu-ti garanteaza un somn odihnitor, din diverse motive pe care numai tu le poti sti.
Dormi in fiecare seara de la 9-10 seara, pana dimineata?
Ai 3 mese pe zi cu mancare sanatoasa?
Consumi zilnic alcool sau manaci snaksuri si bei sucuri?

| dullcat a răspuns:

Nu avem de unde sti, cel mai intelept este sa apelezi la medic.Nu degeaba scrie mai sus acel text, cu rosu.Cauze pot fi multe, poti citi in linkul de mai jos, ca sa te informezi (dar nu sa te panichezi si sa iti atribui afectiuni de sanatate care nu exista, caci mai rau te stresezi asa):

https://www.reginamaria.ro/......ul-obositi

| sabin89 a răspuns:

O vorbă zice: "Nu te duce la doctor, că te găsește bolnav" happy Eu zic să nu te duci pentru orice fleac. Gândește-te la stresul care începe odată cu investigațiile: fă aia, mai fă și ailaltă, mai vino și peste o săptămână, mai du-te și la un specialist (că doar și el trebuie să trăiască)...Și să vezi atunci ce obosit te vei simți. Te-ai simțit obosit când te-ai sculat? Poate ai avut un somn agitat, poate niște vise mai nu știu cum. E, dă cu apă rece pe față, fă un pic de gimnastică de înviorare...

| ReddY25 a răspuns:

Poate dormi prs

| Anonimul151 a răspuns:

Și eu sunt așa de o lunga perioadă. Am luat și vitamine, am băut și energizant uneori, cola, cafea ( nu toate odată ) - în zile diferite bineînțeles. Și tot obosit eram. După toate dormeam.

Cel mai probabil e stresul, psihicul.

| LisaJulie a răspuns:

Nu ai dormit suficient! Și mie mi se intampla de multe ori

| CLaludiu1234 a răspuns:

Depinde și de somn, ca dacă nu dormi bine, te trezesti noaptea sau dormi 4, 5 ore pe noapte, atunci e normal sa te scoli putin obosit, dar oboseala poate si din alte motive:deficit de vitamine, nervii puternici și stresul prea mare desemenea te pot obosi. Dacă tu știi ca dormi 7, 8 ore pe noapte,și ai un somn odihnitor, asta insemnand ca cand te-ai pus, in pat nu mai te scoli pana domineata, iar dimineata te trezești tot obosit, poate ar fi cazul sa mergi la un medic pentru a vedea, dacă nu alte sunt alte cauze care îți determina oboseala

| alexm2004 a răspuns:

Poate fi din cauza stresului, unui somn agitat sau chiar a unei dereglări a programului de somn.