| anonim_4396 a întrebat:

Cum poate fi ajutată o persoană care suferă de anumite tulburări psihice dacă nu are bani pentru medicamente şi consiliere psihologică? Unde trebuie să apeleze? Din cauza acestor probleme are dificultăţi să-şi găsească un loc de muncă pentru a avea bani să urmeze un testament.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Consultatia si tratamentul psihiatric sunt gratuite pentru persoanele asigurate. In Romania, persoanele care nu lucreaza din anumite motive beneficiaza de venitul minim garantat, o forma de ajutor social care le oferă, pe lângă o sumă minimă de bani necesarp subzistenței și asigurare de sănătate. Deci persoana respectivă trebuie să depună actele pentru a căpăta acest venit și, apoi, să consulte un psihiatru din rețeaua medicală a Casei de Asigurări.

| alessia5158 a răspuns:

Persoana care sufera de o boala mintala trebuie sa aiba un diagnostic stabilit de catre un medic psihiatru (nicidecum de catre un psiholog!
In functie de acest diagnostic, persoana respectiva poate sa primeasca o indemnizatie de handicap in baza Legii nr.448/2006(http://www.ajps-cj.ro/L448.htm) iar daca este diagnosticat cu schizofrenie primeste, pe langa indemnizatia de handicap, o pensie de invaliditate (http://legeaz.net/legea-pensiilor/art-68-lege-263-2010

| AvalohAlyn a răspuns:

Tratamentul de la medicul specialist psihiatru e gratuit daca esti asigurat medical sau daca iti platesti asigurarea medicala(in caz ca nu are)
Ai putea sa-l duci si la un duhovnic, preot bun insa recomandat sa mearga la medicul psihiatru, sunt si pastile mai ieftine dar daca ii da scumpe sa zicem, tratamentul e gratuit, compensat daca esti asigurat medical
Sanatate.

| K0sti a răspuns:

Testament? stii ce e ala?

| Holy2010 a răspuns (pentru K0sti):

Probabil a vrut sa scrie Tratament...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Persoana respectivă are un diagnostic pus de catre medicul specialist dar are nevoie doar de ajutor pentru a se integra in societate. Medicamentele prescrise au un efect destul de pozitiv. Doreste doar să ştie doar dacă există posibilitatea să le primească gratuit având in vedere că a ramas fara loc de muncă iar fara aceste medicamente are dificultăţi să-şi găsească alt loc de munaca. Persoana respectivă nu vrea să fie considerată handicapată, doar că depinde periodic de anumite medicamente iar în lipsă de bani nu le poate procura. Persoana respectivă doreşte ajutor doar în perioada în care nu are un loc de muncă. Când are loc de muncă î-şi cumpăra medicamentele cu banii proprii.

| Holy2010 a răspuns:

Destul de dificil daca nu lucreaza deci cel mai probabil ca nu este asigurat.

| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, poti sa-ti gasesti locul in sufletul tau, sa-ti pui acolo toata baza vietii, pentru ca baza vietii este sufletul, daca il ai puternic poti sa infrunti absolut toate starile, sentimentele si gandurile, iti trebuie liniste, iti trebuie pacea de care ai nevoie, nu certuri si asa mai departe, nu trebuie sa-ti pese de prejudecati si de lipsuri, fa-te puternic si bun, si munceste, si ai sa vezi ca o sa poti face ceva.
Sfat dat ca sa poti face ceva de-alungul vietii.
Sa ai o zi placuta!