| ConstantinCatalin a întrebat:

Prietena mea a avut cancer, tumoarea a avut circa 4 cm și era pe rinichi, a decupat inițial tumoarea, dar au hotărât sa ii scoată definitif rinichiul pentru ca are un cancer sever! a făcut citostatice timp de un an și periodic făcea rmn și eco la 3 luni!
Întrebarea mea este următoarea, recent de 2 luni acuza dureri în acea zona,acum este internata,la eco totul curat, dar la rmn a ieșit ceva și spun ca e posibil sa fie iar o tumoare, dar ea acum are tromboza un gheac de sânge...e posibil sa apară iar tumoarea pe un loc unde a fost deja scos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, tumoarea este imposibil sa mai apara pe un loc unde a fost scoasa, tocmai pentru ca acel loc nu mai exista, odata ce ai spus ca i-a fost scos rinichiul afectat, deci nu mai exista acel organ.

Ce este intr-adevar grav este acea tromboza care este extrem de periculoasa si cu risc mare de moarte, fiindca acel chegulet de sange poate pleca pe circuitul sanguin si se poate opri la inima facandu-i stop cardiac, sau merge pana in plamani si atunci ii face stop respirator.
Banuiesc ca i se face heparina sau alte injectii care sa fluidizeze sangele si sa-l subtie, dizolvand acel chegulet de sange.

Un sfat serios pentru situatia ei:
Va trebuii sa tina pe viata un regim sever si strict de hrana (fara pic de alcool, fara zahar fiindca cancerul se hraneste cu zahar si fara prajeli, salamuri, carnati si orice este cumparat gatit sau ambalat, ori carne in exces), cancerul nu se va multiplica si muta la alt organ si se va putea vindeca in totalitate.

| dullcat a răspuns:

Buna.Imi pare rau pentru prietena ta.Din pacate, da, mai ales ca sunt atatea cazuri multiple in care tumoarea a revenit intamplator.

| ConstantinCatalin explică (pentru dullcat):

Da,dar au decis sa scoată de tot rinichiul ca să nu mai fie riscul de a apărea iar! iar eu stau și ma gândesc pe ce organ ar putea sa apară, o data ce ea numai are în zona aia