| gomen a întrebat:

Am o problemă. De azi-dimineață sunt constipata. Cred ca am stat toata ziua la toaleta. Nu mai pot, nu pot nici pe scaun sa stau, ma cam doare.
Si acum cateva minute am băut un pahar de lapte cu 2 lingurițe de ulei de măsline. Si nu stiu ce sa zic si ce sa fac. Sunt panicată. Plus ca tatăl meu are hemoroizi si mi-e frica sa n-am si eu. Am 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Constipatia cronica duce la hemoroizi. Imi pare cam greu sa faci de pe acum dar nu imposibil. In cocluzie: mergi la medic, manaca multe supe si ciorbe, bea suc (bulion) de rosii si ale mancaruri care nu constipa. Un tratament luat din vreme te poate scapa de multe necazuri.

11 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Incearca sa ei o lingurita de cafea macinata. sa o inghiti asa.

s-au poti incerca o lingurita de boabe de orez, tot asa crud

| anoniiim1807 a răspuns:

Îți recomand Senalax. Sunt niste pastile naturiste. Cutia este mov si sunt foarte foarte bune. Daca le iei seara dimineața sigur mergi la baie.
Îți recomand cu cea mai mare încredere si siguranță.

| elenamaria11021 a răspuns:

Buna!
Bea foarte mult ceai verde sau de musetel, mananca supe, si incearca sa eviti alimentele "grele", cum le spun eu. Bea suficienta apa si evita carnea, pestele, orezul, ciocolata.
O zi frumoasa!

| CuriousStuff a răspuns (pentru elenamaria11021):

Foarte mult ceai verde? Ne spui si noua, Elena, ce este si ce face ceaiul verde?

OnTopic: Sunt si raspunsuri bune: Hidratare (insa categoric NU cu ceai verde) si un supozitor. Daca nu trece fuga la medic, daca nu ai nici gaze (deloc) fuga la urgente.
Hemoroizii apar din mai multe motive, constipatia fiind unul din ele insa trebuie sa ai o constipatie cronica (asa cum spunea Salantonul mai sus), adica sa fii mai mereu constipata, un singur episod nu iti provoaca hemoroizi.

| elenamaria11021 a răspuns (pentru CuriousStuff):

De ce nu ceai verde? Este foarte bun pentru constipatie. Ce e in neregula?

| CuriousStuff a răspuns (pentru elenamaria11021):

Ok, hai ca iti spun eu, pe viitor nici tu si nici apropiatilor sa nu le recomanzi sa bea ceai verde cand sunt constipati.

Unul dintre principalele motive ale constipatiei este deshidratarea, in intestin nu mai exista apa suficienta si materiile fecale devin tari, uscate, si sunt greu de eliminat. Ei bine, ceaiul verde si cel negru (si chiar unele infuzii de diverse plante si fructe) sunt diuretice foarte bune, adica iti produce diureza (adica faci mult pisu) insa pentru a face pisu apa trebuie scoasa din organism, si inclusiv din intestin, adica pe langa ca acolo nu e apa si asta s-ar putea sa fie cauza constipatiei, o mai scoti si pe aia putina care mai e pentru a o urina. Asa ca decat sa bei ceai verde cand esti deshidratat/constipat mai bine nu bei nimic.

| elenamaria11021 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Nu stiu de tine, dar multe persoane scapa de constipatie cu ceai verde. Nu vad de ce ai spune ca este complet gresit sau nerecomandat doar pentru ca tu nu folosesti aceasta metoda. Si, in plus, lichidele(ceai, apa, sucul de fructe) previn sau amelioreaza constipatia. Da, de acord cu tine, este diuretic, dar in niciun caz nu este interzis la constipatie.
O seara frumoasa!

| CuriousStuff a răspuns (pentru elenamaria11021):

Eu ti-am explicat din punct de vedere medical ce se intampla, vrei sa-ti spun si ce hormoni si exact reactiile care se petrec in corp? Eu zic ca e destul de logic ca daca constipatia e produsa de lipsa apei din intestin si tu bei ceva ce scoate apa din intestin nu iti face deloc bine... Nu stiu ce persoane trateaza constipatia cu ceai verde insa fac o mare greseala. Da, lichidele ajuta, dar lichidele care te hidrateaza, nu care te deshidrateaza, e la fel ca pe o insula in mijlocul oceanului, daca mori de sete nu o sa bei apa sarata (din ocean), ca mai rau iti faci.

| elenamaria11021 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Ok, fie cum zici tu. Nu credeam ca exista medici pe aici care isi pierd vremea la ora 22laughing) Dar, sa inteleg ca persoanele care au scapat de constipatie cu aceasta metoda au facut greseala vietii lor?laughing Minunat.

| CuriousStuff a răspuns (pentru elenamaria11021):

Studenti la medicina* care "isi pierd vremea" ca sa dea niste sfaturi mai bune decat poate da un om fara pregatire medicala... Da, imi pierd mult vremea ajutand pe altii pe gratis, ai dreptate, mai fac si voluntariat la SMURD, si acolo imi pierd o gramada de vreme ajutand la salvarea unor vieti, posibil chiar rude ale tale sau a oamenilor de pe site-ul asta.

Nu au scapat de constipatie cu ceai verede, iti garantez eu, au scapat pentru ca scapau oricum de ea si scapau mai repede daca nu consumau acel ceai verde, si asta ti-o pot garanta.

| Eucumamajunsaici a răspuns:

Nasol,i-a niste laxativ o sa fie mai bine.