| User2004 a întrebat:

Hei. Am o problemă destul de gravă şi jenantă. Sunt fată, am aproape 14 ani şi atunci când râd mă scap pe mine. E foarte jenant. Mai ales când sunt in public. Dar pur şi simplu, nu imi vine să merg la toaletă, dar dacă râd fac pe mine. Doar dacă râd Atât.
CHESTIA ASTA MI SE INTAMPLA DE CEVA TIMP. APROXIMATIV 2 ANI. Dar cu timpul am început sa ma obisnuesc.

Am fost la medic. Am băut pastile. Dar nimic. Am facut analize (toate sunt ok). Şi credeti-ma ca as vrea tare mult sa rezolv această problemă.

Mentionez că pe chiloţi am o chestie albă (transparenta) si intr-o cantitate destul de mare in fiecare zi... (Asta cred ca e normal) Dar. Doar am spus.

As vrea sa nu fie luata in ras problema mea. Orice sfat m-ar ajuta. MULTUMESC!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la un pedopsihiatru! El se ocupa de problemele psihologice la copii, din punct de vedere medical.
Iti va da un tratament care va preveni reacția asta.
Este pe fond emotiv din cate ai observat. Se folosesc antiepileptice sau psihoanaleptice pentru asa ceva.

| Justme1997 a răspuns:

Aveam problema asta când eram mica, pe la vreo 6 ani. M-am apucat să imi mușc limba cand incep să rad ca să mă calmez

| anamaria82726 a răspuns:

Pai nu e neaparat jenant, fiindca e ceva normal(nu la toti)dar cu timpul va disparea. Nu ti se va mai intampla in ceva timp

Răspuns utilizator avertizat
| Docmiau a răspuns:

Tind sa cred ca este pe fond psihologic si poate fi tratata la un cabinet de psihologie.
Abordand acum anatomofiziologic patologia ta, in momentul in care razi se produce o contractie a musculaturii toracice si abdominale. Tensiunea musculara si rezistenta opusa la contractie pot fi determinate printre altele si de alimentatie, taria cu care iti este stransa cureaua peste abdomen, felul de lenjerie folosita, tipul de pantaloni pe care ii porti etc.
Sfincterul vezical situat inferior poate fi evaluat printr-o uretrocistoscopie de catre un chirurg urolog in sectia de Urologie sau de Nefrologie.