| Jessicakecal21 a întrebat:

Este cineva care are probleme de deficit de atenție și concentrare? Daca da, puteți recomanda medicamente puternice pentru deficit de atenție și memorie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa exercitii yoga, de concentrare.
Sunt cele mai bune pentru imbunatatirea atentiei si a concentrarii.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar un psihiatru iti poate prescrie medicatie puternica pentru deficit de atentie si memorie.

| carevaescu a răspuns:

Ar fi mai indicat sa apelezi la un specialist.

Între timp, evită stimulentele precum cafeina și zahărul

| Jessicakecal21 explică (pentru carevaescu):

Stiu asta, eu prefer sa aleg pe cele naturiste, ma intreb daca le-a incercat cineva care functioneaza. Totusi nu mi permit care contin cafeina si zahar.

| IceRope a răspuns:

Nu ai nevoie de medicamente. Doar renunță la Internet. Ai capul plin cu toate prostiile și pierzi timpul aiurea.

| Jessicakecal21 explică (pentru IceRope):

Eu am ADD- Deficit de atentie

| IceRope a răspuns (pentru Jessicakecal21):

Este o boală inexistentă, inventată pentru a nu leza părinții bogați. In loc să le spună medicul că odrasla lor este proastă, le spune că suferă de ADD.
Iar pe tine te încurcă mult și nasul ăla de câine.

| Trixt3r a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana, creierul nostru funcționează diferit pentru fiecare individ în parte.
Eu pe parcurs mi-am dat seama ca sufăr de anumite condiții și ca singurul mod în care pot învața și retine ceva este dacă reușesc sa ma motivez și sa-mi fac un fel de ambiție sa creez o problema și sa-i caut o rezolvare.
Spre exemplu, dacă-mi dictezi din carte cum făceau la scoală, o sa rețin fix 0, dar dacă eu ma ambiționez sa citesc cartea pentru ca vreau sa aflu exact ce se întâmpla în ea, atunci o sa pot sa rețin o foarte mare parte din ea.
Repet, creierul nostru funcționează diferit, spre exemplu exista persoane care au o voce interioara și persoane care nu au o voce interioară, dintre cele cu voce interioară anumite persoana pot sa citească cartea în gând folosind doar vocea lor, pe când altele își pot imagina ca-i o carta cu narațiune făcută de o alta persoana.
Eu personal nu as sugera recurgerea la medicamente pentru asta ci doar la explorarea și cunoaștere de sine. (știu ca suna dubios și nu vreau sa vând nimic, nici măcar bilete de intrare într-o secta - nu am știut cum altfel sa forumulez ultima parte).

| Fantaspirit a răspuns:

Nuci braziliene,cacao,ciocolata neagra,fructe de pădure,avocado,afine,portocale, broccoli,sfecla roșie,spanac,morcovi,varza,conopida,semintele de dovleac,peste gras,suplimente cu Omega,complexul de vitamina B, carnea de curcan, ouăle, rozmarin, turmeric și apa.
Cele care afectează memoria sunt:
Carbohidrați rafinați;
Alimente bogate în grăsimi;
Alimente procesate;
Alcoolul;
Lipsa somnului;
Drogurile;
Stresul;
Excesul de dulciuri și fumatul.

Sportul practicat regulat ajuta și el la atenție și memorie.

| Fantaspirit a răspuns:

Nu exista medicamente puternice naturale, daca ai ADHD, sau pentru confirmare indicat este sa apelezi la un specialist.