| ihacoswhy a întrebat:

De ce am pupilele dilatate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AleAlex18 a răspuns:

Pupilele își schimbă în mod constant dimensiunile pentru a permite luminii să intre mai bine în ochi. Totodată ele se adaptează și atunci când privești la distanță sau când ești răvășită de emoții puternice. Termenul medical prin care se denumește acest fenomen se numește midriază.

Există însă și o cauză care ar trebui să te pună pe gânduri și să te trimită la doctor de îndată. Este vorba de probleme apărute în urma unei căzături în care te-ai lovit în zona craniului sau după ce ai avut dureri de cap puternice. În acest caz dilatarea poate anunța o sângerare în interiorul creierului sau un accident vascular cerebral.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dumbi a răspuns:

"Cica" daca iubesti ai pupilele dilatate.
Te-ai drogat/te-a drogat careva.
Poate e de la lumina.
Cel mai bine sa te duci la doctor, poate ai ceva ce nu ar trebui sa ai in mod normal.

| RainbowD a răspuns:

Probabil de la lumina. Pupile isi schimba constat dimensiunile pentru a se adapta situatie de fata.

| ihacoswhy explică (pentru RainbowD):

Ideea e ca eu am pupilele atat de mari incat abia mi se vede irisul la lumina de acasa sa spunem, in timp ce toata familia mea le are normale.