| Vasilicamosbatran a întrebat:

Daca sunt vaccinat cu ambele doze, imi pot face si a 3 a doza imediat?
Sau trebuie sa treaca o perioada de timp (sa zicem 6 luni)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Numai dupa 6 luni, asa este recomandat, fiindca ai deja acoperie de la a doua doza si nu face sens sa faci mai devreme.

| johnnny123 a răspuns:

Acum o saptamana erai nevaccinat, acum esti vaccinat cu ambele doze si vrei sa o faci pe a treia?

| Vasilicamosbatran explică (pentru johnnny123):

Pai nu sunt...dar eram curios daca eram gen... in caz ca le fac sa stiu la ce sa ma astept

| johnnny123 a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

Aha, deci ai nedumeriri referitoare la doza 3, dar nu esti vaccinat nici macar cu prima doza. Foarte logic, nu am ce spune.

Este ca si cum ai intreba "ce tapet sa-mi pun in mansarda" cand tu nu ai cumparat nici macar terenul pe care urmeaza sa-ti construiesti casa.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O poti face dupa minim 28 de zile de la a doua :

https://vaccinare-covid.gov.ro/......l-booster/

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia citeste mai bine. Este linkul postat de tine.
„Administrarea unei doze suplimentare (doza 3) de Comirnaty sau Spikevax la persoane cu imunodepresie severă, cu vârsta peste 12 ani, la interval de cel puțin 28 de zile după doza 2;
administrarea unei doze de rapel (booster) la persoanele cu vârsta peste 18 ani, după cel puțin 6 luni de la administrarea dozei 2."

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Tot acolo dupa partea cu imunodepresia severa scrie si lucrul acesta :

Pentru vaccinul Comirnaty :

Schema de vaccinare primară care include 3 doze, presupune administrarea dozei 2 la interval de 21 de zile de la doza 1, iar doza 3 la interval de minim 28 de zile de la doza 2.

Alta data citeste tot nu doar primele randuri, poate scapi ceva esential.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai scapat esentialul. Pentru ca esentialul e ca doza booster se face la 28 zile doar pentru cei cu imunodepresie severă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Salut,

Te rog sa citesti cu atentie :

Administrarea unei doze de rapel (booster) la persoanele cu vârsta peste 18 ani, după cel puțin 6 luni de la administrarea dozei 2.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Te hotarasti si tu ce zici?
Ori la 6 luni pentru general ori la 28 zile pentru aia cu probleme.

Ca dai multe informatii contradictorii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ti-am dat citire de acolo nimic mai mult :

Scrie clar ca doza suplimentara (a 3-a) este doza care se face pentru persoanele cu probleme autoimune severe la minim 28 de zile dupa doza 2.

Doza booster ( a 3-a ) este doza care se face la persoanele care nu au probleme autoimune, la 6 luni dupa doza 2.

Confuzia vine de aici pentru ca nu mai spune concret care si de asta am spus si eu la fel :

"Schema de vaccinare primară care include 3 doze, presupune administrarea dozei 2 la interval de 21 de zile de la doza 1, iar doza 3 la interval de minim 28 de zile de la doza 2. "

Dar 3 doze se fac si incazul in care faci booster. Spune 3 doze nu spune doza 2 + doza suplimentara sau doza 2 + doza booster, atat 3 doze.
Da poate ca ma insel si e logic ca mentioneaza acolo cele 28 de zile dupa a doua doza si in cazul asta e vorba doar de o schema cu 3 doze doar pentru cei cu probleme autoimune, dar cum am spus 3 doze se fac si cand faci booster.

Poate n-am inteles eu bine, dar am tinut sa fac precizarea asta de unde am tras eu concluziile astea.

Cu toate informatiile prezentate, ce ai spus tu a fost incorect legat de doza booster (hai ca m-a luat capul...de la atatea doze)

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

E vorba de cei cu imunodepresia severa si in acest caz. Tu ai scapat esentialul.
Hai, pa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Tocmai am scris mai sus pentru "suntserios" de unde am tras concluziile alea, cat se poate de detaliat, cu mentiunea ca poate ma insel si pot sa admit asta.
Tu esti aparent doar carcotas si te inteleg, dar nu trebuie sa fii si frustrat.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca esti amuzant. Nu stii cum sa o intorci acum, ca sa fie ca tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Cum am spus esti doar un carcotas, ca majoritatea raspunsurilor tale.

| BuGsstormbunny a răspuns:

Trebuie sa treacă 6 luni.