| anonim_4396 a întrebat:

Dacă slăbesc, îmi voi pierde și o parte din mușchi sau voi pierde doar grăsimea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,dar sigur nu se stie, pentru ca subiecti care au fost supusi unei dieta restrictive au pierdut masa musculara dar se uita de glicogenul din muschi

Cercetatorii au pus 25 de participanti pe o dieta de cinci saptamani foarte putin caloric, de doar 500 de calorii pe zi. Alți 22 de voluntari au mers pe o dietă cu conținut scăzut de calorii de 12 săptămâni, de 1250 de calorii pe zi.
La patru săptămâni după terminarea regimului alimentar, scăderea masei lipsite de grăsimi a fost în medie de 1, 8 kilograme printre cei din grupul de dietă cu conținut scăzut de calorii și 0, 7 kilograme printre cei din grupul de dietă cu conținut scăzut de calorii. Masa fara grasimi a reprezentat 9, 4% din pierderea in greutate in grupul de dieta cu un continut scazut de calorii si 2, 9% din pierderea in greutate in grupul de diete cu consum redus de calorii, potrivit raportului.

Acest lucru este posibil deoarece au avut o pierdere mai mare de apă și glicogen (o formă naturală de zahăr în organism), când tocmai tocmai terminase dieta decât patru săptămâni mai târziu, au explicat cercetătorii.

https://noutati-din-stiinta.blogspot.com/......impul.html

| Cosmin86 a răspuns:

Evident ca pierzi o parte din muschi, trebuie s-o minimizezi.

Proteine la greu (chiar DUBLU fata de normal) si tragi de fiare.

| slayer09 a răspuns:

Din cate stiu eu, depinde si cum vrei sa slabesti, daca e prin infometare si fara sport, atunci da, vei pierde si o parte din muschi, daca manaci echilibrat si doar atunci cand iti e foame (nu cand iti e pofta) si faci sport pentru a tine muschii in "priza" atunci nu o sa pierzi masa musculara ci o sa o cresti muschii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru slayer09):

Nu poti mari muschii cand slabesti, mai documenteaza-te.

| slayer09 a răspuns (pentru Cosmin86):

Din cate stiu eu (propria experienta), mancam putin ( o data pe zi seara si cat de cat dimineata) dar faceam miscare si alergari si catarari toata ziua (adica imi foloseam toti muschi trupului aproape de dimineata pana seara) si eram slab bat...dar se vedeau muschii bine pe mine ca nu aveam pic de slana, eu nu cresteau vizibil, dar cresteau ca putere. Eu slab bat puteam sa pun la scanderberg pe toti din clasa si pe cei care se duceau la sala si erau muschiulosi de ziceai ca aia pun 2 insi odata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru slayer09):

"skandenberg". Pentru skandenberg nu conteaza asa mult muschii, conteaza tehnica cel mai mult si incheietura, dar tehnica primeaz (eu am fost de 2 ori la nationale).

Si practic ai confirmat ce-am spus eu ca "nu poti mari muschii", ca si tu ai spus "nu cresteau vizibil", deci nu se mareau. NU vorbeam de forta, ci strict de muschi.

| BeaTMaN696 a răspuns:

Depinde cum slabesti. Adica metodele. Poti face cardio adica alergari sarit coarda exercitii pentru abdomen etc. Si ai nevoie de un plan echilibrat de mese. Fara fast food sau sucuri.

| IGPI a răspuns:

Depinde cum vei slăbi : exerciții fizice / dietă / dietă + exerciții fizice; cea mai buna opțiune e exerciții fizice deoarece nu vei pierde mușchi ( ba mai mult, vei adaugă) și daca te grăbești poți slăbii mai repede decât prin dietă. Dacă mai ai întrebări te rog răspunde-mi

| Cosmin86 a răspuns (pentru IGPI):

Nu poti mari muschii cand slabesti, muschii NU cresc de la exercitii, ci de la exercitii+alimentatie (SURPLUS caloric).