| anonim_4396 a întrebat:

Dacă mi-am făcut asigurare de sănătate (sunt elevă), trebuie să aștept să îmi vină și cardul sau este necesar să-l solicit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cardul de sanatate iti va fi adus acasa de factorul postal care ti-l va preda doar tie personal pe baza semnaturii tale.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cardul de sanatate se face doar peste 18 ani. Daca esti minora nu ai card.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Am 18 ani şi azi am făcut asigurarea aia. Deci, primesc cardul sau trebuie să-l solicit?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

In mod normal ar trebui sa-l primesti automat. Din experienta anterioara trebuie sa te adresezi casei de asigurari de santate judeteana. Daca scrii in browser "contact casa de asigurari de sanatate a judetului..." vei gasi niste numere de telefon si adresa de e-mail. Cand am avut probleme am rezolvat cu adresa de e-mail.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cardul de sanatate iti va fi adus acasa de factorul postal care ti-l va preda doar tie personal pe baza semnaturii tale.

| corbulalbrosu a răspuns:

Doar persoanele cu varsta de peste 18 ani pot fi asigurate si primesc si cardul national de sanatate. Copiii cu varsta de pana la 18 ani beneficiaza de servicii medicale gratuite conform legilor din tara noastra. Cardul este distribuit personal de catre factorul postal in baza unui act de identitate si a semnaturii de primire.