| CryssySui a întrebat:

Stiu ca TPU nu este chiar locul perfect pentru o astfel de intrebare dar poate cineva care a avut aceste simptome in trecut si le-au rezolvat cumva pot sa imi dea un sfat. Este pentru un membru al familiei mele, aceasta are 64 ani si de cateva luni de zile nu se simte bine. Are momente dese de oboseala, insomnie, piuit in ureche constant (care se intampla de cam 1 an), durere la gat care duce spre ureche, durere pe partea stang pana sub coaste. Ea locuieste intr-un sat nu departe de Bucuresti si ar vrea sa vina in Bucuresti. Unde ar fi recomandat sa se duca? Doreste sa faca si analize de sange dar nu cu chestia ca rezultatu sa fie dus la 'doctor de familie'. Va rog sa imi iertati gresesile gramaticale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Bruno92 a răspuns:

Oboseala si insomnia poate fi cauzata de tinitus, acufene pentru asta trebuie sa mearga la ORL la fel ca durerea ce pleaca ' sore ureche.
Sufera de tinitus!
Iar acea durere din partea stanga ce pleaca sore coaste ' posibil sa fie de la splina, splina marita.

| ValentinGabi a răspuns:

Întreabă părinti tăi si ei o să se descurce mai bine, ce-l mai bine du o la un spital din zonă si să explice acolo toate acestea sau dacă se duce la bucurești acolo o să fie si mai bine

| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Poti incerca sa o duci la un medic geriatru. Geratria este stiinta medicala care se ocupa cu tratarea batranilor. In paralel, poti sa o duci la tratament alternativ, complementar. Detalii despre cum functioneaza, in ce consta si multe marturii ale pacientilor, gasesti pe site-ul www.bowtech.ro Multe din marturii contin nr telefon unde poti suna, pentru a primi si alte detalii. La sectiunea TERAPEUTI, harta iti ofera optiunea de a intra pe judetul unde locuiesti si gasesti detalii despre numele terapeutilor, adresa cabinetului lor, gradul la care au ajuns (1 sau 2 stele) si nr telefon unde-i poti contacta. Se merge la tratament o data pe saptamana; o sedinta dureaza o ora si costa 30 lei in orasul meu din Ardeal. Este o metoda total noninvaziva si fara nici un efect secundar. Personal, am facut mai mult timp sedinte saptaminale de bowen si am scapat de: periartrita humero-scapulara, sinuzita, deviatie de sept nazal (pe care medicii o rezolva DOAR prin operatie). Mai mult, aveam cifoza si lordoza (probleme ale coloanei vertebrale) si de la o saptamana la alta, mi se indreapta vizibil spatele, desi sunt la a doua tinerete. Mi-am facut multe poze drept dovada. Chiar vecina mea nevazatoare datorita glaucomului si a nervului atrofiat la ambii ochi, dupa niste sedinte de masaj de drenaj limfatic, cateva sedinte de bowen, scaderea nivelului de colesterol si administrarea de medicamente naturale, a inceput sa vada cand fierbe apa in cafea, si chiar sa aiba flash-uri de lumina, de marimea unui varf de ac. Dar crede in terapia asta, la fel si eu. Atentie: doamna doctor zicea ca pe perioada terapiei bowen, NU este voie ca pacientilor sa li se faca masaj (de nici un tip), nici sa se foloseasca aparatura pe corpul lor (de exemplu, criolipoliza pentri slabire localizata), pentru a nu interfera cu terapia bowen. La doamna doctor unde eu merg la fiecare 7 zile, mereu cand ajung sunt 6 pacienti la terapie, 6 pacienti impreuna cu mine in timpul tratamentului meu, iar dupa ce plec eu, mai vin 6 pacienti (asta pentru ca sunt doar 6 paturi). Cabinetul ei este deschis cateva ore zilnic, 5 zile pe saptamana. Un tratament alternativ este mai bun decat unul pe baza de medicamente, cum prescriu majoritatea doctorilor. Sanatate ii doresc persoanei bolnave, despre care ai scris.

| doctorandus a răspuns (pentru ElenaSt2011):

Toți terapeuții alternativi sunt nebuni și/sau escroci.