| belle2009 a întrebat:

Bună ziua,
Eu sinceră să fiu nu am înțeles niciodată de ce sunt evitate sau batjocorite persoanele cu dizabilități de orice tip (auz, vedere, vorbire locomotorii) de cei din jur?
Eu la facultate am o colegă de grupă care are deficiențe de vorbire destul de mari. Iar aceasta este evitată de către colegii de grupă și se încearcă excluderea ei din activitățile grupului numai din acest motiv.
Eu i-am întrebat pe colegi de ce o evită, iar ei mi-au răspuns cu seninătate "Pentru că este handicapată" iar eu am încercat să-i conving să nu se mai poarte așa cu ea pentru că este o persoană absolut normală.
Ea învață foarte bine, este foarte îngrijită, are foarte mult bun simț dar cu toate acestea este evitată și ignorată de către colegii mei.
Eu sunt singura persoană care vorbește cu ea, o ascultă, o consolează etc.
Se înțelege destul de bine ce spune.
Ea este foarte afectată de faptul că este marginalizată de colegi (uneori chiar plânge din această cauză) iar eu încercând să o liniștesc i-am explicat că ei sunt răi și invidioși din cauza coeficientului de înteligență peste medie pe care îl are.
De multe ori ei îi este rușine de colegi să răspundă la seminarii sau să citească un paragraf etc cu voce tare din cauză că aceștia fac glume pe seama ei și din această cauză ea este timorată.
Se duce la un logoped de peste 1 an de zile.
Având în vedere că suntem studenți la Facultatea de Psihologie eu cred că colegii ar trebui fie mai răbdători, înțelegători, îngăduitori cu ea și în general dacă și-au ales ca pe viitor să practice această meserie.
Ce păreri aveți despre comportamentul lor față de ea?
Cum aș mai putea să o ajut să se integreze?
Vă mulțumesc anticipat. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mario76 a răspuns:

Daca te are doar pe tine ca prietena sincera, e poate suficient. Incearca sa vorbesti si cu profesorii acest aspect, poate faceti o lectie deschisa in care sa priceapa colegii tai, ca o persoana cu dizabilitati este o persoana, un om, ca si ei, nu un animal, un ciudat, etc. Sau organizeaza tu seminarii pe acest subiect. Oricum, felicitari ca te-ai atasat de ea.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte ciudat ca niste studenti, mai ales la psihologie, se comporta asa urat. Aceasta denota lipsa bunului simt, a civilizatiei, precum si a altor calitati, inclusiv cele pentru a deveni un bun psiholog.
Ei sunt cei handicapati si nu colega ta, sufera de un grav "handicap" moral si de buna crestere.
Ar fi bine sa vorbesti cu profesorii tai si cu unii dintre colegi, s-o sprijine mai mult pe colega ta.

| KodrutZ a răspuns:

Asa se poarta bunii crestini ortodocsi cu cei din jur... mama lor de nemernici. Sa nu uitam ca au preferat sa il voteze pe un securist-turnator dovedit (Voiculescu) in detrimentul unui OM care se intimpla sa fie in scaunul cu rotile si sa fie paralizat in proportie de vreo 90%(Iulian Craciun), dar sa fi realizat in conditiile astea mai mult decit probabil 95% dintre noi astia "ne-handicapati".
Daca colega ta e handicapata fizic/functional, poti sa le spui dobitocilor ceilalti ca ei sint handicapati sufleteste.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! I mi pare rău de coleguța ta, sărăcuța ea nu are nicio vină ca are această dizabilitate, ea trebuie tratată si acceptatră de voi toi ca fiind un om absolut normal, in afară de acest handicap in rest nu m ai are alte deficiente nu? Ea desii se exprimă greu, la nivel mintal este o persoană foarte capabilă inteligentă, faptul că are această dizabilitate, nu a împiedicat o sa facă o facultate, bravo ei, FELICITARI! Ce virstă are? Tu o poti ajuta mult sa se integreze, prin faptul ca ai răbdare cu ea, o asculti, chiar daca vorbeste m ai greu, nu o lăsa sa se deprime din cauza răutății colegilor, nu e bine că colegii o fac să plîngă, ea nu are nicio vină, totul se datorează ori din nastere, ori din cauza nervilor, trebuie sa fie calmă, să vorbească rar, sa nu se grăbească, si să evite cuvintele in care se poticneste, sa le inlocuiască cu altecuvinte echivalente, care le poate ea pronunța cu usurință, multă sănătate îi doresc, desii nu o cunosc, si sa aibă multă incredere in Dumnezeu, că o va ajuta, si tu ajută o mult, de unde sunte ti voi?

| belle2009 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu îi voi fi alături până când își va reveni.
Nu contează de unde suntem.
La revedere!

| Mario76 a răspuns (pentru belle2009):

Multumesc pentru funda. sper sa reusesti sa o ajuti pe prietena ta. merita. si ii vi reda increderea in ea si in mod sigur o va ajuta ca lectiile de la logoped sa prinda...

| belle2009 explică:

Așa ar fi trebuit să-ți formulezi răspunsul: "Sărut mâna! Imi pare rău de coleguța ta, sărăcuța ea nu are nicio vină că are această dizabilitate, ea trexbuie tratată și acceptată de voi toți ca fiind un om absolut normal, în afară de acest handicap în rest nu mai are alte deficiențe nu? Ea deși se exprimă greu, la nivel mintal este o persoană foarte capabilă inteligentă, faptul că are această dizabilitate, nu a împiedicat-o să facă o facultate, bravo ei, FELICITĂRI! Ce vârstă are? Tu o poți ajuta mult să se integreze, prin faptul că ai răbdare cu ea, o asculți chiar dacă vorbește mai greu, nu o lăsa să se deprime din cauza răutății colegilor, nu e bine că colegii o fac să plângă ea nu are nicio vină că are această problemă totul se datorează ori din naștere, ori din cauza nervilor, ea trebuie să fie calmă, să vorbească rar, să nu se grăbească și să evite cuvintele în care se poticnește să le înlocuiască cu alte cuvinte echivalente pe care le poate ea pronunța cu usurință, multă sănătate îi doresc deși nu o cunosc și să aibă multă încredere în Dumnezeu, că o va ajuta și tu ajut-o în continuare la fel de mult.
La revedere!"

| belle2009 explică:

Răspunsul tău ar fi trebuit formulat astfel:
"Mulțumesc pentru fundă. Sper să reușești să o ajuți pe prietena ta. Merită. Astfel îi vei reda încrederea în ea și în mod sigur o va ajuta ca lecțiile de la logoped să prindă.
Pa, pa"

| belle2009 explică:

Cu multă plăcere. happy