| Calinm22 a întrebat:

Bună ziua, de câteva săptămâni am inceput să mă întreb dacă sunt transgender? Întotdeauna am fost diferit față de alți bărbați și pur și simplu nu mă mai simt confortabil in corpul meu mai ales că în școală am avut și probleme in a mă integra în grupurile de băieți, am 21 ani, va rog ajutați.mă și pe mine cu niste sfaturi, și care este prețul de schimbare de sex in Romania,
Vă rog nu dați cu hate sad vreau să menționez că până și când fac sex cu o femeie nu prea simt nimic, nu mă satisface cu nimic dar nici nu as avea gânduri sa o fac cu un bărbat mai ales în corpul in care sunt acum

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O schimbare de sex te costa cat un apartament in Bucuresti.
Dar nu e sigur ca-ti rezolva problema.
Cel mai bine este sa mergi la un medic urolog/sexolog, mai mult ca sigur te poate ajuta!

| Calinm22 explică (pentru Bula):

Am citit pe net și scrie că transgender este o boală și în Romania este gratis schimbarea de sex, la fel și un bărbat din Arad și-a schimbat sexul și a fost gratis

| Bula a răspuns (pentru Calinm22):

Ti-am scris: mergi prima data la medic!
Problema ta - mai mult ca sigur - este de natura hormonala si/sau psihologica.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate esti gay...

| johnnny123 a răspuns:

Abia ai început acum câteva zile să "te întrebi" dacă ești transgender, și deja te interesezi de prețul operației de schimbare de sex? Nu este o decizie cam importantă pentru a o lua înainte de a fi 100% convins că ești transgender?

Faptul că "ai probleme în a te integra în grupuri de băieți" poate avea o mie de cauze, nu înseamnă automat că ești transgender.

| mODIN a răspuns:

Nici macar nu ti-ar fi trecut prin cap asa ceva daca nu era plin instagramul de monstrii din astia. Nu trebuie sa-ti dai din organe doar pentru ca nu esti ca ceilalti, trebuie doar sa accepti ca ai si tu trasaturi diferite. Inteleg ca acum e la moda sa-ti pui steaguri colorate in descriere si sa iti schimbi pronumele, dar asta e doar o faza (una mult mai putin raspandita decat crede lumea) care are consecinte dezastruase!

| Madaxo97 a răspuns:

Gândește-te bine înainte sa faci asta, problema ta este mentala, nu are treabă corpul, crezi ca daca iți schimbi sexul o sa te accepți mai mult? Ce contează așa mult ce ai între picioare? Chiar asa rau te deranjează? Rămâi cu ce te-a lăsat Dumnezeu, si caută sa evoluezi pe alte planuri nu făcând așa ceva, ca nu te va ajuta la nimic in viitor, mai ales in țara asta, iți va pune numai piedici si social, la job, oriunde, din toate punctele de vedere. Poate nu te integrezi in grupurile de băieți pentru ca iți plac băieții, esti atras de ei si e ok asta, dar de ce e nevoie sa iți schimbi ce ai in pantaloni, nu înțeleg. Oricum, e foarte mișto sa fi bărbat, nu inteleg de ce nu îți place, ce anume te deranjează la a fi bărbat happy pentru mine, e ca si cum ai fi câștigat la loterie sa te naști bărbat.
P. S. Sunt fata si eu cand eram mică si in adolescență imi plăcea sa port haine mai de băieți, ma jucam numai jocuri de băieți si numai cu băieți pentru ca nu erau fete in zona unde locuiam eu, si eu m-am gândit de multe ori "ce bine era daca ma nășteam baiat", dar așa m-a lasat Dumnezeu femeie, si am învățat sa imi placă si sa ma bucur de acest corp de femeie, pentru ca nu e nimic in neregula cu el, asa cum nici cu corpul tău nu e nimic in neregula, e perfect asa cum e, nu trebuie sa schimbi nimic, sa faci nicio operație, învață-te sa te accepti asa cum ești, lucrează mai bine la personalitate, caracter, la evoluția spirituală, nu la corp

| Calinm22 explică (pentru Madaxo97):

Nu îmi plac bărbați dar așa în ultimă vreme tot au început să mă bată gândurile că parcă ar fi fost mai bine daca eram femeie, pari o femeie foarte deschisă la minte și îți mulțumesc pentru acest mesaj

| Calinm22 explică (pentru Madaxo97):

De fapt din totdeauna, și eu când eram copil cam pe la 5 ani preferam să mă îmbrac in haine de față că mă simțeam eu mai bine, și aveam gândurile astea că ce bine era să fiu femeie din totdeauna, dar doar acum de o vreme mi-am dat seama că eu chiar vreau sa fiu femeie

| Madaxo97 a răspuns (pentru Calinm22):

Poți sa te uiți la clipul asta ca sa aflii mai multe despre operație, este de la o persoana din România, o cheamă Daria Jane si ea înainte a fost băiat, a făcut operația in Thailanda, in România nu cred ca se face asa ceva, astfel de operații nu se fac oriunde, si o sa te coste cateva zeci de mii bune de euro, daca esti sigur ca vrei sa apuci pe acest drum
https://youtu.be/mdwV-KthyDo?si=_n7bv3bRYPaSmlZm uita-te la acest clip si vei înțelege mai multe despre operație. Trebuie sa te gândești si sa reflecți bine la aceasta decizie pentru ca odată ales acest drum, nu mai e cale de întoarcere, trebuie sa îți asumi cu totul această viață, cu tot ce înseamnă ea, hate din partea oamenilor, discriminare, etc, nu toate persoanele sunt asa deschise la minte ca mine, eu pot accepta astfel de persoane trans fara hate, chiar daca nu le pot înțelege, le accept, dar in România mai ales lumea nu e așa, si trebuie sa îți asumi acest stil de viață cu tot ce vine la pachet

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Probabil ai disforie de gen, nu ezita sa mergi la un psihiatru mai intai, doar asa vei obtine asigurarea de schimbare de sex. Fata aia Daria Jane a facut operatia in Thailanda, dar a costat ceva.
In Romania nu prea sunt medici experimentati si risti sa ramai mutilat pe viata.

| Anonim240 a răspuns:

Pai si de unde stii ca nu esti gay? Sau că nu te-ai indragostit inca de cineva?

| colonelumorteni a răspuns:

Eu cand eram mai tanar pe la 23 de ani ma imaginam ca sunt o fata sensibila si inocenta, personajul din Carita de Angel maicuta Cecilia, pe vremea aia consumam si alcool si o luasem putin razna voiam sa fiu un om mai bun in timp ce ma uitam la film, acesta este personajul femeie care voiam sa fiu.Nu vorbesc la misto eu sufar si de tiulburare schizofrenica dar nu sunt bisexual ci hetero https://www.mdzol.com/......58837.html