| Cristina20112000 a întrebat:

Bună ziua! De 2 zile am picioarele și gleznele foarte umflate și e destul de dureros să merg. Suportabil dar foarte incomod. Niciodata nu am avut picioarele umflate însă în ultimele zile am fost nevoita sa parcurg distante mari pe jos.
Îmi puteți sugera ce sa fac că să mai calmez din inflamație și din durere?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Aveti aici 2 metode naturiste, care v-ar putea ajuta:

1. Sare Epsom.
Inmuiati picioarele si gleznele timp de 20-30 minute intr-o baie rece, umpluta cu sare Epsom, pentru a usura durerea asociata umflaturilor.

2. Sare grunjoasa.
Pregătește un recipient cu apă fierbinte și dizolvă un pumn de sare grunjoasă. Apoi ia un prosop curat, înmoaie-l bine în apă, stoarce-l și aplică-l pe toată suprafața picioarelor.

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Schimba-ti sosetele de mai multe ori pe zi cand trebuie sa parcurgi distante lungi si apeleaza la bai calde pentru picioare seara.In apa poti turna diferite saruri sau 2-3 linguri de otet de mere, va ajuta mult si iti va da senzatia de usurare.

| Robert2526 a răspuns:

Suferi de boli cronice? diabet? probleme cardiace? supraponderala?

| Cristina20112000 explică (pentru Robert2526):

Nu. De aceea am spus că nu mi s-a mai întâmplat să doară în așa hal și să persiste câteva zile...

| Standt a răspuns:

Asta a aprut in urm efortului? A mersului pe jos?
Doar odihna, cu picioarele ridicate cum se zice mai sus.
Dar s-ar pute sa fie si retentie de apa. O vizita la medic nu ar strica.

| norisorulpufos a răspuns:

Stai cu picioarele in sus la 90 de grade.
Cateva minute preferabil fara sa le sprijini de perete.