| violeta88 a întrebat:

Bună TPU, va fi o întrebare lunga pentru ca va începe cam asa. Acum o luna și ceva am fost internata la spital pentru ca am astm și am fost internata 2 săptămâni. In fine, am luat un tratament și când am ajuns acasă am luat medicamentele greșit și am vomitat toată noaptea și apoi am făcut și diaree și în fine a fost cam rău dar am slăbit cam 3-4 kg pentru ca eu aveam 77kg și am 13 ani fără câteva zile și înalțime cam 1.65 cam asa... Am ajuns la 73 și ceva și ma simțeam asa de bine și la școală imi ziceau wow ai slăbit bravo și toată lumea îmi zicea arăți frumos și din astea și după craciun, revelion, sărbători m-am făcut la loc ca porcul și efectiv nu ma mai suport. Stiu, sunt foarte grasa chiar nu mai știu ce sa fac, mai mereu ma simt balonata și mereu am zis ca slăbesc și mereuuuu poftesc la de toate... Chiar nu mai știu ce sa fac. Și vreau sa va întreb ce SA FAC? Și +nu pot sa merg la sala nu am cum. Va rog sa ma ajutați, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ady117 a răspuns:

Bună. Şi eu am astm, dar nu am luat medicamentele greşit niciodată, doar că uneori mai uit să le iau şi nu simt nicio diferenţă.
Cum adică le-ai luat greşit?
Nu cred că ai vomitat din această cauză, dar în fine.
Hai că încerc să te ajut să slăbeşti.
Pentru început trebuie să cumperi 2 cântare, dacă nu ai deja.
Unul pentru tine ca să te cântăreşti în fiecare dimineaţă după ce ieşi de la baie, iar celălalt pentru mâncare.
Bun, dacă în momentul de faţă iei în greutate, înseamnă că eşti în surplus caloric, iar tu va trebui să fii în deficit caloric.
Adică trebuie să mănânci mai puţin.
Încearcă să mănânci în fiecare zi câte 1.500 calorii. Pentru a face asta, îţi alegi ce mâncare vrei să mănânci şi cauţi pe google aşa: câte calorii are 100 grame de cartofi sau ce mănânci tu. La finalul zilei trebuie să ajungi la 1.500 de calorii. Nu e neapărat să mănânci 100 de grame, mănânci cât vrei, numai să nu depăşeşti caloriile stabilite la sfârşitul zilei.
Bun, faci asta timp de o săptămână. Cu 1.500 calorii sau 2.000, cu cât vrei. Dacă după o săptămână ai slăbit măcar 1 kg, înseamnă că eşti în deficit caloric şi va trebui să faci asta mereu până când ajungi la greutatea dorită.
Cel mai bine ar fi să mănânci sănătos.
Şi dacă poţi să alergi măcar, dacă tot nu poţi face sală, ar fi şi mai ok.
Sau fă un sport, ceva dacă ai timp.
Şi să nu-ţi fie ruşine cu corpul tău niciodată... probabil din această cauză îţi este teamă să faci sală.
Sper că te-am ajutat.
Seară bună.

| violeta88 explică (pentru Ady117):

Bună... Pai le - am luat greșit pentru ca pe ele scria sa le i-au cu o ora înainte de masă și fiindcă nu m-am uitat pe prospect de la început le-am luat în in timpul mesei mulțumesc foarte mult de raspus o sa țin cont de ce ai scris mersi!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Singura metoda sa slabesti, este sa ai VOINTA!
Fara vointa nu va da rezultate nici o dieta de slabit.
Asadar, la 13 ani si inaltimea de 1.65m trebuie sa ai greutatea de 50-55kg.
Ai intr-adevar foarte mult si trebuie sa slabesti, daca vrei sa fii sanatoasa si frumoasa.
Imbalonarea se produce pentru ca nu mananci corect si sanatos.
Elimina din manacarea ta: painea, pastele, pizza, fainoasele, dulciurile si sucurile si vei vedea cat de usor slabesti.

| dannyel86 a răspuns:

Nu trebuie sa faci sport ca sa slabesti. happy
Trebuie doar sa ai vointa si sa mananci mai putin. happy
De toate, dar in cantitati reduse. happy
Daca nu te poti abtine si nu stii sa-ti controlezi poftele si portiile, nu spera ca slabesti din oficiu. tongue
Eu reusesc. Tu de ce nu ai putea? big grin

| Ady117 a răspuns:

Am uitat să zic că dacă nu slăbeşti deloc într-o săptămână mâncând 1.500 de calorii, va trebui să mănânci mai puţin. Să zicem 1.000 de calorii pe zi...