| Anafjfj a întrebat:

Buna TPU!
Sunt fff stresată și speriata ca ma tot sperii ca ar putea fi apendicită și mi e foarte frica de anestezie in coloana si de operație!
Sunt constipată de vreo 3 ani și dureri in partea dreapta de vreo 4 ani care începe întâi cu un disconfort la buric și se lasă in dreapta jos dar trece de la sine.Mi-am făcut analize de sânge și mi-a ieșit ca am o infecție in corp și nu știu dacă e apendicita sau nu.Mi-am făcut și ecograf și am medicul chirurg a spus ca nu ar fi pentru ca la palpare nu am dureri mari, ușoare.Medicul gastro a spus ca e posibil sa fie o apendicita acută, dar m-a trimis la Computer tomograf și au spus ca nu s-ar vedea sa fie apendicita.Ce credeți ca am sau nu apendicita? Infectia de unde ar putea veni in afara de tractul urinar ca nu am. Dacă era apendicita se vedea la tomograf sigur? Si dacă am o ușoară infecție la apendice se poate trata deocamdată cu ceva antibiotic fără operație?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu ai de ce sa fii speriata, fiindca apendicita este cea mai simpla si mai suaora operatie chirurgicala, putand saa fie facuta cu anestezie loala sau totala, si dureaza 15 minute!
Du-te linistita ca nu vei simtii nimic!
sanatate multa!

| Anafjfj explică (pentru Violleta2022):

Dar dacă era se vedea la tomograf?
Și la palpare nu prea am dureri?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anafjfj):

Nu stiu, nu sunt medic. Nu stiu daca se vede la tomograf sau nu.

| Violleta2022 a răspuns:

In ce priveste constipatia, se rezolva odata cu schimbatul hranei, renuntand la obiceiuri rele si mancaruri proaste, incepand sa manaci supe, ciorbe, mai multa fibra in alimentatie si evident mai multa apa, ca sa te hidratezi.