| ElectricChapel a întrebat:

De cateva zile ma doare foarte tare zona gatului (cefei), in partea dreapta de coloana vertebrala. Deci zona cervicala, partea dreapta si simt cum durerea merge un pic mai jos de umar, spre spate. Tin sa precizez ca la 6 dimineata cand plec ma imbrac cam subtire si cam tremur de frig, plus de asta am si o pozitie incorecta a capului cand stau la calculator. Totodata, vreau sa precizez ca am si o hipertensiune usoara, credeti ca asta ar putea fi cauza? Am 18 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Frigul si pozitia incorecta reprezinta motivul! cred ca trebuie sa iei si un antiinflamator plus masaj local, dar dureaza ceva timp pana trece! si fereste-te de frig daca vrei sa iti treaca! multa sanatate iti doresc happy

| ElectricChapel explică (pentru Bluebutterfly80):

Merci, merci. Adevarul este ca la mine in clasa la scoala este foarte curent: usa+geam deschis si stau chiar in curent, plus cateva ore/zi in fata calculatorului

3 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Fa un masaj usor cu un unguent pentru reumatism sau pune ceva cald (perna electrica, sare incalzita, un recipient cu apa calda). Daca nu se amelioreaza durerea trebuie neaparat mers la medic!

| ElectricChapel explică (pentru anad):

Mi-am facut masaj cu Diclofenac (cred ca se numea thinking), insa durerea persista inca.