| Cristina_Maria_1991_eGGp a întrebat:

as vrea sa va rog pe cei serioși si care cat de cat au o idee, in special femeile care sunt însărcinate sau au copii si au facut putine sau mai multe ecografii. Vreau sa va întreb pentru ca eu am exagerat putin mai mult cu ecografiile, pentru ca ma stresam sa nu fi pățit ceva bebelina mea, am întrebat medicul si a spus ca nu afectează ecografiile, am facut si 2D si 4D si Doppler la un specialist, totul a fost ok. Acum am venit in Timișoara la cumnata mea si nu mai am asa mult pana nasc si am mers la maternitate la Timișoara si in loc de medic m-a luat in evidenta o asistenta mi-a facut ecografie si Doppler din nou desi i-am spus ca am toate făcute si analize si tot si ea tot s-a pus sa imi facă Doppler, problema era ca imi dadea de inteles ca nu prea se pricepe ca tot aprindea sau închidea dopplerul pana a venit un medic si i-a zis sa il închidă si a fixat el unde sa pună si etc si dupa toate astea tot a mai insistat putin cu dopplerul, il închidea, aprindea si se mai uita ea pe acolo, ea zice ca nu afectează nici ecografiile, nici dopplerul, si am mai întrebat si alti medici, la fel au spus, voi ce parere aveti? Doar cei care au trecut prin asa ceva cu sarcina etc vreau sa imi răspundă, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DozaDeSperanta a răspuns:

Stimata, Cristina!

Stai linistita si nu te ingrijora in sensul acesta!
Este nevoie de cel putin 35-40 de radiografii ca sa se poata vorbi de eventuale probleme datorita iradieri.
Stiu ca exista speculatii, care se vehiculeaza in sensul riscurilor expunerii la radiatii, dar astea in 2016 sunt SF-uri.
Totul o sa fie bine, ai sa vezi!
Nastere usoara si multa sanatate va doresc!

| PeFuga a răspuns (pentru DozaDeSperanta):

Ecografiile se realizeaza pe baza de ultrasunete. Acestea nu afecteaza sarcina. Radiografiile se realizeaza pe baza de raze X, care afecteaza copilul, mai ales in primele 2 trimestre de sarcina. Intr-adevar, in momentul de fata cantitatea de radiatii la care te expui facand o radiografie este mult diminuata fata de acum 20-30 de ani, dar in plin proces de dezvoltare fătul poate fi influenţat şi de o banală pastilă...

| Cristina_Maria_1991_eGGp explică (pentru DozaDeSperanta):

Multumesc frumos, la fel va doresc si eu multă sănătate

| Cristina_Maria_1991_eGGp explică (pentru PeFuga):

Multumesc

| PeFuga a răspuns (pentru Cristina_Maria_1991_eGGp):

Cu placere! Tin totusi sa te anunt ca raspunsul pe care l-ai premiat cu fundita este frustrant de eronat. Sper doar ca informatiile din celelatle mesaje primite sa iti fie utile...

| DozaDeSperanta a răspuns (pentru PeFuga):

In calitate de *Medic primar psihiatru*, va pot spune cu certitudine, ca boala numita invidie este o boala grea!
Legat de capitolul greseli, se scrie: celelalte nu,, celelatle'' cum aţi scris dvs.

Va doresc numai bine!

| PeFuga a răspuns (pentru DozaDeSperanta):

Problema e ca cei care vor citi chiar vor lua de buna o informatie eronata care este evaluata pozitiv... si chiar vor crede ca razele x nu afecteaza sarcina, ba chiar ca ecografiile se folosesc de aceasta metoda de scanare.

Apropo, in contextul de mai sus nu se pune virgula dupa „Stimata", ci dupa „Cristina". In acelasi context, se scrie „iradierii", nu „iradieri". Iar cand doriti sa citati, textul sau cuvantul se pune intre ghilimele, iar ghilimelele au spatiu inainte si dupa ele
Exemplu: celelalte, nu „celelatle"
In loc de: celelalte nu,, celelatle''

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Desi se foloseste de peste 20 de ani, ecografia de sarcina nu a dovedit a avea vreun efect grav asupra copilului. Este neplacuta pentru copil, il streseaza si il agita, dar nu ii face rau indiferent de cate faci sau de cat de mult dureaza. e ca si cum ai avea tu un vecin care foloseste bormasina: deranjant, dar lipsit de pericole.

| Cristina_Maria_1991_eGGp explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru parere!

| CuriousStuff a răspuns:

Nici echografie si nici dopplerul nu au niciun fel de efect negativ asupra organismului. Nu iradiaza (precum o face o radiografie sau un CT) si nu e invaziv in nici-un fel, poti sa stai cu echograful pe burta si toate cele 9 luni de sarcina si nu o sa se intample nimic. Asa ca poti sa stai linistita din punctul asta de vedere.
Multa sanatate.