| Carmy21 a întrebat:

Am o problema destul de grava.
Tusesc cam de 4 zile si astazi m-am hotarat sa merg cu mama la medicul de familie. Acesta mi-a spus sa merg la Timisoara la un spital ca acolo sa imi faca nu stiu ce test si prosteala. Ca s-ar putea sa am astm bronsic. Chestia enervanta e ca orasul in care locuiesc e foarte departe. 100 de km cam si nu prea as vrea sa merg. acolo daca ajuns ma interneaza si parintii nu pot sa stea cu mine. si sunt conditii destul de naspa.
Cam cum as putea sa ii explic medicului de familie? E destul de fitos sa spun asa si nu ii prea pasa.
Greseala a fost si a mea ca am fost la medicul de familie, daca stiam ca ma trimite nu mai mergeam.
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor urgent!
Si nu vreau sa aud raspunsuri la misto, chiar nu am nevoie!
Dau funda!
A da. si astmul bronsic e o boala destul de grava?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TravisForest a răspuns:

Buna! Am un vecin cu astm bronsic si e ok, pana nu si-a dat seama ce are avea momente in care tusea si respira foarte greu. A fost la medic si i-a dat un fel de tub sa spun asa, nu stiu exact ce este dar il are aproape mereu dupa el, este foarte mic tubul si cand simte ca nu poate respira trage asa aer din tubul acela. Nu stiu exact ce este in el dar iti spun ce am vazut eu.Nu trebuie sa te sperii ca nu e o problema grava. Trebuie sa mergi la Timisoara pentru ca este mai sigur pentru tine. Vei trece si peste faza cu spitalul din Timisoara, vei veni acasa si va fi totul bine! Sanatate si o seara frumoasa!

8 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Da este o boala destul de grava si trebuie sa faci ce ti-a indicat medicul de familie.Este o afectiune cronica, si factorul care o declanseaza la copii este de natura alergica, si numai pe baza testelor pe care trebuie sa le faci se poate confirma diagnosticul.Crizele astmatice pot sa tin cateva secunde sau cateva ore si daca nu intervi la timp cu tratament te sufoci.Toata viata trebuie sa ai spray la tine pentru o posibila criza.Nu neglija este sanatatea ta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, astmul bronşic este o boală destul de GRAVĂ!

Apoi, medicul de familie NU te trimite la Timişoara pentru internare în spital, ci pentru ANALIZE - care se fac în câteva ore şi apoi mergi acasă!

Probabil medicul presupune şi o afecţiune la plămâni, n-ai precizat EXACT unde te trimite ( la ce spital/cabinet )...

Oricum, TREBUIE să ai GRIJĂ de sănătatea ta!

Eu îţi recomand să mergi la Timişoara pentru analize/investigaţii suplimentare!
NU este normal ca să tuşeşti timp de 3-4 săptămâni şi să nu-ţi treacă după tratament.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Alegi sănătatea ta sau fițoșenia din capul tău! Oricum ar fi or să te interneze cel puțin părinții tăi îți vor binele!

| Carmy21 explică (pentru Azµre):

Nu e chestia de fitosenia mea dar chiar trec prin momente grele. Tatal meu pleaca cat de curand la un curs, o sa faca naveta vreo 4 saptamani si chiar nu imi arde de fite. Daca as fi avut bani si condiitile necesare chiar as fi mers!

| karsivan a răspuns:

Cu toate ca este deranjul mare este mai bine sa mergi la spital, nu o sa mori 4 zile si chiar daca conditile lasa de dorit macar doactorii or fi buni ai facut testul stii depre ce e vorba si gata a trecut, am vazut oameni care veneau la spital bataind 500 km si oameni in varsta pe tren veniti, poate totusi sanatatea ta e mai presus de comoditate.
Ar mai fi o solutie daca dispui de bani poti lua camera la hotel cu unul din parinti si sa vorbesti cu doctorul de la spital sa nu stai noapte acolo sa vii la prima ora asta se numeste internare ambulatorie poti incerca.

| nightrosesred a răspuns:

Sa stii ca si eu tusesc de 3-4 luni, am fost la doctor si n-am nimica, si mi-a prescris paxeladin, erdromed, montelucast si decasept si acum de abia mai tusesc.

| Carmy21 explică (pentru nightrosesred):

Eu am fost si acum 3 saptamani la doctor si mi-a prescris si mie paxeladine am luat si tot nu mi-a trecut si as putea sa am astm bronsic si sa merg sa fac un test.
Dar mersi de raspuns!

| nightrosesred a răspuns (pentru Carmy21):

Cuplacere