| Monovo a întrebat:

Bună!
Numele meu este Ana Maria.
Sunt constipata de 5 zile. I-am spus mamei mele astăzi și a mers la farmacie și mi-a cumpărat niște supozitoare cu glicerina. Eu am 12 ani. Ea a luat pentru adulți. Acum 2 ore mi-a băgat 2, a fost groaznic, erau foarte mari și groase și au intrat foarte greu. Apoi m-a pus să le țin, dar nu am putut (mă durea fundul extrem de tare, parcă simțeam o mâncărime), le am scos imediat. După mi-a pus încă unul și l-am ținut vreo 5 minute, dar tot l-am scos. A vorbit cu doctorița de familie și a zis ca o să vină să îmi facă o clisma! Cum este clisma?
Am văzut ca îți bagă un furtun în fund(cam vreo 10 cm) și îți bagă apă. Iar apoi trebuie să ți apa timp de câteva zeci de minute, sună groaznic! Ce să fac? Să o las să mai îmi bage supozitoare? Menționez ca mi-e rușine să mă dezbrac când îmi bagă supozitoare sau când o să vină doctorița să îmi facă clisma!
Vă rog dacă știți alte metode!
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Rusinea ca rusinea dar mai importanta este sanatatea.
Acum nu stiu ce sa zic, e un eveniment nefericit.
Nu am nicio idee cum e cu clisma nici cum ar trebui tratata problema ta la varsta ta, eu stiu ca constipatia se remediaza uneori cu laxative, cu probiotice si altele asemenea nu cu clisama sau supozitoare. E de domeniul medicului de specialitate zic nu a medicului de familie...
Cat despre rusine asta e nimic, sa vezi cum este cand te opereaza medicul si una din asistente este tanara draguta si tocmai te-a vazut la pielea goala alaturi de inca cateva persoane la fel straine, din sala de operatie;(

| Violleta2022 a răspuns:

Mai lasa-ne cu supozitiarele bagate in fund, vezi ca sunt pastile care se iau pe gura si iesi imediat afara.

In ce priveste clisma, nu vine nici un medic de pe fata pamantului sa-ti faca clisma!
Poate iti face o femeie de servici sau o infirmiera dar nu vine nici un medic sa-ti faca tie clisma.

| dullcat a răspuns:

Povestea aceasta nu pare serioasa.

Data viitoare spune-i mamei din prima zi in care apare problema, nu dupa cinci zile.Trebuie sa iti asumi una din alegeri.Pare stanjenitor si scarbos, dar asa te maturizezi, plus ca alta cale nu exista pe moment.

Pe masura ce devii adult e foarte posibil sa mai existe astfel de episoade, insa asta e viata.De aceea e deosebit de important sa mananci echilibrat si sanatos in mod constant, ca sa nu mai ajungi aici.

| Monovo explică (pentru dullcat):

I-am spus mamei din prima zi!
Dar a zis sa mai stau puțin ca poate daca beau mai multă apă și fac mișcare o să-mi treacă, dar nu a fost așa.

| dullcat a răspuns (pentru Monovo):

Am inteles.In acest caz, mama ta a gresit.Nu, nu trece deloc doar cu apa si miscare. Poti citi aici ce alimente sa consumi, dar cel mai sigur e sa ceri ceva de la farmacie.

https://www.doc.ro/......onstipatia

| Yuoia a răspuns:

Nu ai vrut supozitoare. Ai dat de dracu cu clisma. Alta metoda in stadiul actual nu mai exista. Pe viitor consuma multe supe, ciorbe.
Nu e greu sa tii supozitoarele. Te alinti tu.

| Smmo a răspuns:

Ca sa nu te mai constipi sa mananci prune, compot de prune, conserve de peste, salate cu maioneza... si in general mancare variata.
Acum poti incerca sa iti faci masaj de cateva ori, 5-6, pe coloana vertebrala cat ajungi cu mainile de sus in jos. Ar trebui sa isi faca efectul in cateva minute. Nu strica supozitoarele, dar nu stiu de ce trebuie sa ti le puna mama. N-are nimic ca nu le-ai tinut, macar au mai uns zona.
Daca nu merge altfel, o lasi sa iti faca si clisma. Nici pentru ea nu e prea placut.

| Monovo explică (pentru Smmo):

Clisma doare?

| Smmo a răspuns (pentru Monovo):

Daca ti-o face altcineva poate sa doara chiar daca este o persoana atenta, pentru ca nu simte ce simti tu. Daca doare ceva, ii spui sa se opreasca.

| GainushaOparita a răspuns:

O asistenta priceputa face diferenta la clisma, tot e nasol dar nu ingrozitor. Mananca chestii cu fibre, care nu se digera dar absorb apa ca sa reduca consistenta, de asemenea lasa orice cola o vreme, din cauza ca sa sunt diuretice, pierzi apa.

NU mai astepta o săptămână sa iti anunti parintii, daca anuntai dupa 2 zile se rezolva cu o pastila sau ceai laxativ. Constipatia grava netratata poate deveni cronica si atunci e chair vai de fundul tau, se poate ajunge si pe masa de operatie.