| Nustiuhabarnuuam a întrebat:

Buna! Din cauza menstruatiei neregulate am facut niste analize si am descoperit ca am ovare polichistice. La sfatul ginecologului mi s-a spus sa iau o saptamana duphaston pentru a declansa menstruatia (menstruatia nu a venit dupa aceasta saptamana), iar in cazul in care nu vine sa incep anticonceptionalele. Mentionez ca am simptome premenstruale de mai mult de o saptamana, de inainte sa incep tratamentul cu duphaston. Cum procedez in cazul in care imi vine mentstruatia in timp ce folosesc anticonceptionalele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Probabil iei in continuare pana vine cealaltă menstruație. Ar trebui sa ti se regleze ciclul menstrual in doua, trei luni.
Medicul tau stie raspunsul corect cu siguranță.
Multa sanatate,

| Robert2526 a răspuns:

Pai ar trebui sa iti vina de la duphaston, dar in mod normal se da 10 zile. Esti sigura ca ti-a dat doar o saptamana?

Sa inteleg exact, ai luat 7 zile duphaston, corect? Cand a fost asta? Cand ai intrerupt?

| Nustiuhabarnuuam explică (pentru Robert2526):

Acum doua zile am terminat saptamana de duphaston. Stiu sigur ca ginecoloaga mi-a spus 7 zile deoarece am si notat ce mi-a spus si am avut si intrebari suplimentare pe care i le-am adresat, mai exact despre situatia aceasta in cazul in care menstruatia nu vine dupa terminarea tratamentului si mi-a spus ca atunci sa iau ac fiindca "din corp clar lipseste ceva". In ultimele doua zile de tratament am luat cate doua pastile fiindca am citit pe prospect ca se poate proceda astfel pentru menstruatii neregulate, iar in continuare aveam simptome pm dar nu se intampla nimic. Azi este a doua zi de anticonceptionale si nu stii cum sa procedez dupa ce termin aceasta folie de anticonceptionale si menstruatia din luna urmatoare nu vine. Zic de cea urmatoare deoarece luna asta sigur vine in zilele urmatoare dar nnu stiu cand. (ori asta ar insemna ca as avea 2 menstruatii intr o luna pentru ca karissa au 7 zile pauza, ori as incepe o folie noua dar asa rutina ar fi foarte data peste cap ceea ce evident nu e in regula)

| Robert2526 a răspuns (pentru Nustiuhabarnuuam):

Daca ai inceput deja anticonceptionalele, nu iti mai vine. Iei folia completa abia apoi iti vine. Eu nu inteleg de ce ti-a recomandat in felul acesta, tind sa cred ca nu a existat o comunicare ok pe acolo.Nu are cum sa iti vina menstruatia acum daca deja ai inceput anticonceptionalele