| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Am o întrebare. Iubitul meu are implantat un defibrilator intern. Poate să intre în apă cu el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doar medicul stie, intreaba l pe medicul care la operat el sigur stie.

| johnnny123 a răspuns:

1. Îmi este greu să cred că doctorul care i-a făcut procedura nu i-a dat și absolut toate detaliile necesare

2. Dacă (prin absurd) nu i le-a dat, de ce nu-l întreabă acum?

3. Ca regulă generală, chiar crezi că un forum generalist este cel mai potrivit loc pentru a obține informații despre probleme atât de serioase?

Cu alte cuvinte, ar fi dispus să-și riște viața pe baza unor informații primite de la niște necunoscuți fără pregătire medicală?

| Anonim240 a răspuns (pentru johnnny123):

Era o întrebare pentru cei care poate au fost în situația lui sau cunosc persoane.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Anonim240):

Din nou, Omul ar fi dispus sa-si riste viata bazandu-se pe informatiile unor necunoscuti?

| Anonim240 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Păi nu era o întrebare pentru iubitul meu, era pentru mine. Vreau să aflu cât mai multe detalii despre asta până va avea voie să vină acasă din străinătate…în concediul medical.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Anonim240):

Pai si tu sa zicem ca ii vei spune ca poate intra in apa. Si pe baza informatiei tale primite de la niste straini viata lui se va compromite. Ce ai rezolvat cu asta? laughing Adica mai simplu era sa ne intrebi: Ce anume poate sa faca si nu poate sa faca un om cu acest implant. Si aflai mai multe detalii. Sau pute-ai sa-ti intrebi chiar iubitul daca a primit ceva indicatii de la doctor.

| Anonim240 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Păi faza e că nu știu încă niciun detaliu de la el… când va veni acasă va spune el singur ce și cum are voie. Acum doar eram eu curioasă

| johnnny123 a răspuns (pentru Anonim240):

Văd că-ți scapă esențialul... Haide să-ți mai explic o dată.

Să zicem că eu, un necunoscut de pe net, ți-aș răspunde "Da, și eu am defibrilator intern și este sigur să intre cu el în apă."

Și să mai zicem că în realitate eu sunt doar un mincinos care-și bate joc de oameni pe net, lucru pe care tu nu ai nicio modalitate să-l verifici.

Te-ar ajuta în vreun fel răspunsul meu? Ce ai face mai departe cu "informația" (complet falsă) pe care ai primit-o?

| Anonim240 a răspuns (pentru johnnny123):

Eu fiecare răspuns pe care il primesc il țin in minte și văd ce spune iubitul meu și imi dau seama cine minte și cine nu. Ideea e de curiozitatea pe care o am, nu contează ce răspunsuri primesc, că le verific când vine el acasă…ideea e că nu iau răspunsurile ca fiind de bune…

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

Si de ce nu il intrebi direct pe el?

| Anonim240 a răspuns (pentru suntserios):

Pentru că e abia operat… nu prea vorbim, e în proces de recuperare.

| Anonim240 a răspuns (pentru suntserios):

Plus că e greu, deoarece își poate folosi doar o mână acum… un timp… și nu prea stă cu telefonul langa el

| Furnicuta000 a răspuns:

Sunt articole (scrie de oameni de stiinta, savanti, medici) in care scrie ca poate fi periculos. Uite unul din ele
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6522425/

| TheGentleman a răspuns:

Având în vedere că Christian Erikssen joacă fotbal profesionist cu așa ceva, nu văd care este problema

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate intra in apă dacă incizia e deja vindecată.
Cel mai tare e afectat de magneți și chiar telefonul ar fi bine să-l folosească la urechea dreaptă.

| Anonim240 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi eu mă gândesc că e afectat defibrilatorul și dacă intră în apă, pentru că are niște baterii acolo…

| anonim_4396 explică (pentru Anonim240):

Are baterii dar apa nu poate trece prin piele să ajungă la baterii.

| Anonim240 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi defibrilatorul e intern, dar dacă te uiți pe internet vei vedea că apărătuțul cu baterii e înafara corpului, pentru a putea fii schimbate bateriile.

| anonim_4396 explică (pentru Anonim240):

Ai dreptate.
Eu totuși zic că e cu bateriile sub piele.

| Anonim240 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru că voiam sa stiu saca afecteaza cu ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi că dacă ai telefon iphone trebuie să-l tii departe de el că interferează cu aparatul.