| Girly97 a întrebat:

Am fost ieri muscata de catelul familiei, am fost imediat la Bagdazar-Arseni unde mi s-a dezinfectat rana si am fost bandajata, mi s-a administrat un vaccin antitetanos in mana stanga si apoi am fost trimisa la Victor Bals pentru vaccinul antirabic. Ma simt putin mai bine dar m-am trezit la ora 3 cu o durere suportabila dar enervanta in mana stanga acolo unde am facut vaccinul antitetanos. Sa ma intorc la urgente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai de ce. Dupa vaccinul antitetanos e normal sa ai dureri locale, care chiar sa te trezeasca din somn. Daca durerea devine cu adevarat grava (versi, ai convulsii, iti pierzi constienta), atunci mergi. Cat timp e doar durere, stai linistit, va trece in 2-3 zile

| Girly97 explică (pentru Brigaela):

Va multumesc din toata inima, dvs intotdeauna raspuneti la aceste tipuri de intrebari si vreau sa va felicit! Dar dupa parerea dvs, credeti ca plasticiana m-ar opera maine cand m-a chemat la control la policlinica si nu la urgenta? Nici macar nu stiu de ce m-a vazut un medic de chirurgie plastica cand eu aveam de fapt o rana.

| Brigaela a răspuns (pentru Girly97):

Orice plaga cutanata ar trebui vazuta de un chirurg plastician. Te vede un alt medic doar daca nu e disponibil un plastician. Nu te va opera, doar iti va supraveghea plaga

| Girly97 explică (pentru Brigaela):

Am inteles, eu stiam ca plasticianul sau esteticianul este doar un specialist pentru femeile care vor sa arate mai bine.

| Brigaela a răspuns (pentru Girly97):

Chirurgii plasticieni fac si chirurgie estetica, dar in principal ei fac chirurgie reparatorie, adica opereaza plagile, salveaza marii arsi si mutilati, corecteaza malformatiile vizibile, scot tumori de piele si repara plagile ramase

| Girly97 explică (pentru Brigaela):

Am inteles, se pare ca este vorba despre altceva si nu despre ceea ce gandeam.

| tril a răspuns:

Nu. Este efectul vaccinului.
Dar daca durerea devine insuportabila si faci febra, atunci da, mergi la urgente.

| Daniel2836 a răspuns:

Salut Gabita97,
Sfatul meu este să te întorci la urgențe dacă durerea devine insuportabilă, sau dacă culoarea pielii se închide.
Sănătate multă!

| Girly97 explică (pentru Daniel2836):

Din fericire durerea s-a ameliorat simtitor dupa cateva ore. happy

| Daniel2836 a răspuns (pentru Girly97):

Bravo! Multă Sănătate în continuare!

| Girly97 explică (pentru Daniel2836):

Un medic chirurg plastician mi-a administrat un vaccin antitetanos iar un medic boli infectioase mi-a administrat un vaccin antitetanos, o sa trebuiasca sa mai repet dozele. Chirurgul ma asteapta maine la ora 10 la consultatie insa mi-a spus sa vin la policlinica nu la urgente. Nu mi-a spus despre ce imi va face sau ce se va intampla. Posibil sa fie vorba de o operatie?